Hlavní obsah

Podle Macrona je Evropa v občanské válce, naléhal na větší spolupráci

Emmanuel Macron. (Video: Veronika Krátká, AP, Reuters)

 

Reklama

17. 4. 2018 12:38

Francouzský prezident Emmanuel Macron v Evropském parlamentu hájil evropský model. Podotkl, že Evropa je v „občanské válce“.

Článek

Emmanuel Macron v projevu před Evropským parlamentem uvedl, že Evropa je v „občanské válce“ a potýká se s „fascinací neliberálními postoji“. Francouzský prezident v projevu naléhal na členské státy Evropské unie, aby držely spolu a zachovaly jednotný evropský model.

Z konkrétních kroků navrhl mimo jiné unijní program, který by přímo finančně podporoval místní samosprávy přijímající migranty. Pochyby a rozpory uvnitř EU podle Macrona souvisejí s brexitem, národními egoismy a rostoucí fascinací neliberálními postoji. Chybou by však podle něj bylo opustit demokracii a jedinečný evropský model, který na starém kontinentu zajistil dlouhá desetiletí míru a prosperity.

„Podívejme se kolem, jak to vypadá jinde! V jakém jiném místě na světě najdete takový model, který respektuje menšiny, rovnost mužů a žen, soukromí občanů. Kde jinde existuje takto vitální model?“ ptal se Macron. Jedinečný evropský model podle něj „spojuje vášeň pro svobodu a rovnost a zároveň pochopení rozmanitosti“. Tento evropský model „je silnější než kterýkoli jiný, ale zároveň je velmi křehký, protože ho musíme každý den hájit“ zdůraznil.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované