Hlavní obsah

Firma založila seznam energetických šmejdů, přitom sama dostala pokutu

Foto: nipco.coop

Ilustrační fotografie.

Reklama

20. 1. 2020 6:04

Společnost Centrální výběrová řízení (CVŘ), jež funguje jako zprostředkovatel nabídek energií, založila seznam obchodních zástupců, které označuje za podvodníky. Sama přitom loni dostala pokutu 900 000 korun od České obchodní inspekce za nekalé obchodní praktiky. Firma s pokutou nesouhlasí, dosud ji nezaplatila.

Článek

Cílem aktuální iniciativy je upozornit veřejnost, ale zejména ostatní obchodníky a zprostředkovatele, na fyzické a právnické osoby, které porušily zákon a interní pravidla společnosti při domovním prodeji, řekl ČTK předseda představenstva a jeden z akcionářů firmy Vlastimil Zimák. Firma podle něj ročně spolupracuje se stovkami obchodních zástupců. Zimák tvrdí, že v případě prohřešků s nimi společnost okamžitě ukončuje spolupráci. „Na našich webových stránkách od ledna zveřejňujeme jejich jméno, IČO, region působení, prohřešek a trest,“ uvedl.

Sporné blacklisty

Na webu seznamsmejdu.cz jsou zveřejněny také fotografie údajných podvodníků a jejich aktuální působiště. Mluvčí Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) Tomáš Paták ČTK řekl, že úřad se nemůže vyjádřit ke konkrétnímu případu, který nemá prostudovaný. Velmi pravděpodobně podle něj ale neexistuje dostatečný právní důvod pro zákonnost toho, aby firma osobní údaje takovým způsobem zpracovala.

„Obecně problematické je vedení takzvaných blacklistů. Zpravidla bývají přípustné pro vnitřní potřebu správce, který byl protiprávním jednáním určitých fyzických osob přímo postižen. Ovšem sdílení blacklistů již je mimo tento rámec a pro jejich zveřejňování zpravidla právní důvod chybí,“ dodal.

Zimák tvrdí, že firma údaje zveřejnit může. „Máme na to zpracovanou právní analýzu. U lidí, kteří s námi spolupracovali, máme smlouvu, v níž je napsáno, že nám dávají souhlas s používáním jejich osobních údajů včetně fotky,“ řekl. U lidí, které firmě do seznamu poskytli další účastníci trhu, chtěla podle něj firma doložit to samé.

Svaz obchodu s iniciativou souhlasí

Iniciativa vznikla po jednání se Svazem obchodu a cestovního ruchu o potřebě lepší ochrany spotřebitelů na energetickém trhu. „Nikdo dosud neměl odvahu ukázat na konkrétní lidi, kteří zvoní u domovních dveří a porušují nejen platné zákony, ale také etické kodexy a nařízení firem, pro které pracují,“ uvedl prezident svazu Tomáš Prouza. „Počítám s tím, že kolem této aktivity vznikne větší diskuze, nicméně věřím, že ve svém důsledku pomůže celému trhu,“ dodal.

Soud o pokutu

Mluvčí ČOI Jiří Fröhlich ČTK řekl, že loňskou pokutu firma Centrální výběrová řízení ve lhůtě 30 dní neuhradila. „Protože jde o pohledávku vůči státu, bude tato pohledávka v brzké době předána celní správě k vymáhání,“ uvedl. Pokutu podle něj dostala společnost mimo jiné za to, že zástupkyně firmy tvrdila spotřebiteli, že se jedná o státní instituci, ačkoliv se o státní instituci nejedná.

CVŘ inspekce prověřuje i nadále, na firmu poukazují i někteří dodavatelé. „Jméno tohoto zprostředkovatele se opakovaně objevuje ve stížnostech našich zákazníků,“ uvedl mluvčí ČEZu Roman Gazdík.

„S pokutou nesouhlasíme. Podali jsme na ČOI správní žalobu, o které teď bude rozhodovat příslušný soud. Pevně věříme, že rozhodne v náš prospěch, a to zejména s ohledem na několik účelových a nesprávných tvrzeni ze strany ČOI,“ reaguje na pokutu Zimák.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované