Hlavní obsah

Poldi se napopáté dočkala nového majitele. Vydražitel Opimo Trade zaplatil celou částku

Opimo Trade je novým majitelem kladenské Poldi. (Video: Jan Marek, Youtube.com)

4. 2. 2019 10:50

Zkrachovalá kladenská huť Poldi má na pátý pokus nového majitele. Společnost Opimo Trade doplatila za Poldi, kterou v lednu vydražila, částku 50 milionů korun a stala se tak jejím vlastníkem za celkových 140 milionů korun. Ani tak to ale nový majitel nemusí mít jednoduché.

Článek

Informaci o doplacení částky potvrdil insolvenční správce Michal Žižlavský. „Považuji to za úspěch zejména proto, že to přináší šanci zachovat značku Poldi a obnovit výrobu a zaměstnanost v regionu,“ uvedl Žižlavský.

Reportáž z dražby Poldi. (Video: Jan Marek, Youtube.com)

Opimo Trade požádala nejprve v pátek o prodloužení lhůty k doplacení 50 milionů z ceny. V pondělí částku doplatila. Protože právě v pondělí končila lhůta pro doručení peněz, společnost chtěla mít jistotu, že zákonné lhůty splní, i kdyby došlo například k technickým problémům.

Jednatel firmy Pavel Filipčík už v lednu po dražbě řekl, že jeho záměrem je obnovit v Poldi výrobu.

Rozjezd Poldovky pod novým majitelem se ale neobejde bez dohody s ruskými vlastníky dvou společností, jež k Poldovce drží pomyslné klíče. A kteří jsou zjevně spojeni s jejím současným majitelem, kyperskou firmou Rucarto Ltd.

Hutní technologie zkrachovalé Poldi nelze spustit bez spolupráce s firmou Poldi Toll, která před bankrotem financovala její výrobu. Nalila do Kladna víc než 115 milionů korun. Poldi Toll nyní patří část technologií Poldovky. „Je pravda, že se v areálu Poldi nachází majetek třetích osob,“ potvrdil už dříve konkurzní správce Michal Žižlavský. Ten, kdo Poldi koupí a bude tu chtít vyrábět, se musí s Poldi Toll dohodnout na odkupu jejího majetku nebo majetkovém vypořádání.

Druhým hráčem, který má v bankrotu Poldi důležitou roli, je Fer Leasing. Největší věřitel Poldi, který do konkurzu přihlásil 61 milionů korun a jako jediný z věřitelů je má zajištěné poldovskými nemovitostmi. Fer Leasing předsedá věřitelskému výboru, který bankrotové řízení schvaluje.

Dražba Poldi se konala pětkrát. Podmínkou účasti v poslední dražbě bylo složení jistoty 90 milionů korun. Jistota mohla být využita jako náhrada škody, například, kdyby se Poldi vydražila v další dražbě za nižší částku.

„Původně nastavený způsob prodeje prosazený věřiteli umožňoval maření dražby. Byly podávány nereálné cenové nabídky, nebyla placena cena dosažená vydražením a první dražby tak byly zmařeny. Z pozice insolvenčního správce jsem proto rád, že jsme prosadili přísnější formu prodeje,“ doplnil insolvenční správce.

Poldi podle obchodního rejstříku patří kyperské společnosti Rucarto Limited. Dříve v ní fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. Dlouhodobě se potýkala s dluhy, které postupně dosáhly stovek milionů korun. Soud povolil reorganizaci, vedení Poldi se ale nepodařilo splnit podmínky. Předminulý rok byl provoz Poldi zastaven. V té době pracovalo v podniku ještě zhruba 150 lidí.

Opimo Trade sídlí ve Velké Polomi na Ostravsku. O Poldi se zajímala už dřív. Obchodní rejstřík uvádí, že se zabývá výrobou, obchodem a službami.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené