Hlavní obsah

Poldi se napopáté dočkala nového majitele. Vydražitel Opimo Trade zaplatil celou částku

Opimo Trade je novým majitelem kladenské Poldi. (Video: Jan Marek, Youtube.com)

Zkrachovalá kladenská huť Poldi má na pátý pokus nového majitele. Společnost Opimo Trade doplatila za Poldi, kterou v lednu vydražila, částku 50 milionů korun a stala se tak jejím vlastníkem za celkových 140 milionů korun. Ani tak to ale nový majitel nemusí mít jednoduché.

Článek

Informaci o doplacení částky potvrdil insolvenční správce Michal Žižlavský. „Považuji to za úspěch zejména proto, že to přináší šanci zachovat značku Poldi a obnovit výrobu a zaměstnanost v regionu,“ uvedl Žižlavský.

Reportáž z dražby Poldi. (Video: Jan Marek, Youtube.com)

Opimo Trade požádala nejprve v pátek o prodloužení lhůty k doplacení 50 milionů z ceny. V pondělí částku doplatila. Protože právě v pondělí končila lhůta pro doručení peněz, společnost chtěla mít jistotu, že zákonné lhůty splní, i kdyby došlo například k technickým problémům.

Jednatel firmy Pavel Filipčík už v lednu po dražbě řekl, že jeho záměrem je obnovit v Poldi výrobu.

Rozjezd Poldovky pod novým majitelem se ale neobejde bez dohody s ruskými vlastníky dvou společností, jež k Poldovce drží pomyslné klíče. A kteří jsou zjevně spojeni s jejím současným majitelem, kyperskou firmou Rucarto Ltd.

Hutní technologie zkrachovalé Poldi nelze spustit bez spolupráce s firmou Poldi Toll, která před bankrotem financovala její výrobu. Nalila do Kladna víc než 115 milionů korun. Poldi Toll nyní patří část technologií Poldovky. „Je pravda, že se v areálu Poldi nachází majetek třetích osob,“ potvrdil už dříve konkurzní správce Michal Žižlavský. Ten, kdo Poldi koupí a bude tu chtít vyrábět, se musí s Poldi Toll dohodnout na odkupu jejího majetku nebo majetkovém vypořádání.

Druhým hráčem, který má v bankrotu Poldi důležitou roli, je Fer Leasing. Největší věřitel Poldi, který do konkurzu přihlásil 61 milionů korun a jako jediný z věřitelů je má zajištěné poldovskými nemovitostmi. Fer Leasing předsedá věřitelskému výboru, který bankrotové řízení schvaluje.

Dražba Poldi se konala pětkrát. Podmínkou účasti v poslední dražbě bylo složení jistoty 90 milionů korun. Jistota mohla být využita jako náhrada škody, například, kdyby se Poldi vydražila v další dražbě za nižší částku.

„Původně nastavený způsob prodeje prosazený věřiteli umožňoval maření dražby. Byly podávány nereálné cenové nabídky, nebyla placena cena dosažená vydražením a první dražby tak byly zmařeny. Z pozice insolvenčního správce jsem proto rád, že jsme prosadili přísnější formu prodeje,“ doplnil insolvenční správce.

Poldi podle obchodního rejstříku patří kyperské společnosti Rucarto Limited. Dříve v ní fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. Dlouhodobě se potýkala s dluhy, které postupně dosáhly stovek milionů korun. Soud povolil reorganizaci, vedení Poldi se ale nepodařilo splnit podmínky. Předminulý rok byl provoz Poldi zastaven. V té době pracovalo v podniku ještě zhruba 150 lidí.

Opimo Trade sídlí ve Velké Polomi na Ostravsku. O Poldi se zajímala už dřív. Obchodní rejstřík uvádí, že se zabývá výrobou, obchodem a službami.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Španělsko oficiálně jako první z EU uznalo Guaidóa prezidentem

  Španělská vláda dnes jako první z Evropské unie oficiálně uznala předsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem Venezuely.

  Rovněž britský ministr zahraničí Jeremy Hunt dnes na Twitteru uvedl, že Británie Guaidóa uznává za úřadujícího prezidenta. „Nicolás Maduro neoznámil prezidentské volby do osmi dnů, ve lhůtě, kterou jsme mu dali. Takže spolu s evropskými spojenci nyní uznáváme Guaidóa dočasným prezidentem, dokud nebudou uspořádány regulérní volby,“ napsal Hunt na Twitteru.

  Více informací v článku

 • Lupiči v Karlových Varech přepadli zlatnictví

  Karlovarská policie pátrá po pachatelích ranního vloupání do zlatnictví v Karlových Varech. Škoda je podle policie předběžně odhadnuta na několik milionů korun.

 • Zemřel finský skokan na lyžích a čtyřnásobný olympijský vítěz Matti Nykänen

  V noci z neděle na pondělí náhle zemřel slavný 55letý finský skokan na lyžích Matti Nykänen. V osmdesátých letech se mu podařilo čtyřikrát vyhrát na olympijských hrách a šestkrát získat titul mistra světa. Jako jedinému v dějinách se Nykänenovi podařilo nasbírat všech pět velkých trofejí ve skocích na lyžích – vedle olympiády a mistrovství světa ve skocích ovládl jednou také MS v letech, dvakrát Turné čtyř můstků a čtyřikrát obdržel zlatý glóbus za celkové prvenství ve Světovém poháru.

  Nykänen byl vedle skokanského sportu proslulý i bouřlivým osobním životem – byl šestkrát ženatý s pěti ženami, za násilné trestné činy strávil několik měsíců ve vězení a po konci kariéry se věnoval popové hudbě. Informaci o skokanově úmrtí přinesl finský magazín Seiska.