Hlavní obsah

Komunální volby

Průběžné výsledky voleb v ČR
Sečteno 95,97 %
Výsledky voleb
StranaZastupitelé
SNK-CELK
37 871
NK
5 770
KDU-ČSL
2 700
STAN+NK
1 822
ODS
1 436

Volby do Senátu

Průběžné výsledky 1. kola voleb
Sečteno 96,88 %
Výsledky voleb

Svým nápadem zaskočil obchodníky, podle policie vylákal z lidí 1,5 miliardy korun. To je jeho příběh

Před šesti lety jeho roboti vyvolali rozruch a zájem. Teď se stal štvancem. Příběh podnikatele Jiřího Kubíčka v pořadu Záhady Josefa Klímy.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

22. 1. 2019 13:18

Kromě obvinění z podvodu čelí muž spolu s dalším člověkem také stíhání kvůli legalizaci výnosů z trestné činnosti.

Článek

Před šesti lety způsobil Jiří Kubíček značný rozruch ve zdejších finančních kruzích svými „zázračnými“ roboty, před rokem jej policie obvinila z podvodu se škodou asi 1,5 miliardy korun. A vedle toho nově čelí spolu s dalším člověkem také stíhání kvůli legalizaci výnosů z trestné činnosti, uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Obviněný podle vyšetřovatelů vylákal peníze od 5400 občanů České republiky, stíhán je na svobodě. Hrozí mu až deset let vězení. Podle policie jednal mimo jiné za společnosti World Systems Market, Inc. a WSM Invest Limited se sídly v zahraničí.

Seznam případ Jiřího Kubíčka popsal už loni v říjnu. „Když mě má někdo zastřelit, ať mě zastřelí. Když mě někdo má zabít, ať mě zabije. Já jsem s tím vyrovnanej. Já tady zůstávám z jedinýho důvodu – těm pár lidem, co mi ještě věří, chci dokázat, že to není podvod,“ říká tehdy ke své situaci Kubíček.

Kubíček podle policie prodejem takzvaných forexových robotů pro obchody na měnových trzích maskuje pyramidovou hru neboli letadlo. Podezřelý se v tiskovém prohlášení bránil, že v obvinění je uvedeno 56 poškozených a škoda zhruba 15,6 milionu. To, že by se dopustil podvodu, podnikatel popíral.

Navíc obviněný pro sebe a své společnosti podle policie zlegalizoval více než 600 milionů korun. V kauze jsou obviněni ještě dva lidé, podle policie se dopustili pokračujícího přečinu legalizace výnosů z trestné činnosti z nedbalosti.

Policie tvrdí, že obviněný nabízel založení obchodního účtu u zahraničních společností za účelem zhodnocení klientských vkladů. Vylákané prostředky pak podle vyšetřovatelů vyváděl z bankovních účtů, přeposílal je mezi dalšími jím ovládanými účty a hradil z nich provozní náklady společností, které řídil. „Další finanční prostředky měl použít k nákupu obchodních podílů jiných společností a k nákupu movitých i nemovitých věcí do majetku těchto společností,“ uvedl Ibehej. Upozornil také, že je pravděpodobné, že počet poškozených se zvýší.

Obviněný podle mluvčího celou dobu zasílal klintům e-maily s výpisy z jejich údajných obchodních účtů a na internetových stránkách nechával zveřejnit informace o údajně uskutečněných obchodech. „Proklamované výnosy měl hradit z finančních prostředků dalších klientů. Jeho snahou bylo udržet celý podvodný systém v provozu co nejdéle,“ vysvětlil mluvčí.

Jako výnos z trestné činnosti zajistili kriminalisté spolu s Vrchním státním zastupitelstvím v Praze, které kauzu dozoruje, více než půl miliardy korun v penězích a nemovitostech.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované