Hlavní obsah

Policie: Šikana ve Škodě Auto nebyla trestný čin

Foto: Škoda Auto

Ilustrační fotografie.

Reklama

4. 2. 2020 13:35

Šikana v mladoboleslavské automobilce Škoda Auto nebyla podle policie trestným činem, šlo pouze o přestupek. Vyšetřování dnes skončilo, přestupek prošetří magistrát, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Lucie Nováková. Za přestupek na úseku přestupky proti občanskému soužití může magistrát uložit například pokutu.

Článek

Na případ šikany upozornil začátkem prosince týdeník Škodovácký odborář. Podle jeho informací šikanovali kmenoví zaměstnanci automobilky zaměstnance pracovní agentury Manpower, například je zavírali do beden nebo jim lili projímadlo do kávy. Podle mluvčí automobilky Kamily Biddle kvůli tomu dostalo výpověď pět zaměstnanců, jeden pracovník byl upozorněn na porušení povinností.

„Nalákali spolupracovníka k bedně s materiálem, chytli ho za nohy i ruce a hodili ho do bedny, zavřeli nad ním víko a sedli si na něj, aby nemohl vylézt. Pak do bedny otvorem nastříkali sprej imitující exkrementy. Takto jej tam drželi dlouhé minuty,“ uvedl týdeník. Při útocích byli agenturní zaměstnanci zraněni, podle Škodováckého odboráře skončili v pracovní neschopnosti.

Kmenoví zaměstnanci svým agenturním kolegům například také lili projímadlo do kávy, mazali vazelínou momentové utahováky, aby se prosmekávaly v rukou při utahování. Stejně tak mazali dveře karoserie, aby dotyčnému spadly na zem a způsobil tak škodu, napsal týdeník.

Šikanu svým vedoucím nahlásili dva agenturní zaměstnanci. Automobilka začala incidenty vyšetřovat, po 14 dnech rozdala firma obviněným zaměstnancům výpovědi.

Automobilka v reakci na šikanu uvedla, že důrazně odmítá jednání zaměstnanců, které odporuje zásadám etického kodexu. Šikana je podle firmy netolerovatelná a v celém koncernu postihována transparentními sankcemi. Předseda škodováckých odborů Jaroslav Povšík již dříve řekl, že je na případ uvalené informační embargo a nebude věc komentovat.

V České republice zaměstnává Škoda Auto téměř 34 000 lidí, další zhruba 3 000 lidí jsou agenturní zaměstnanci, tvoří tak téměř deset procent z celkového počtu pracovníků automobilky. Agenturní zaměstnanci mají stejné platy jako jejich kmenoví kolegové, potvrdil již dříve Povšík.

Průměrná hrubá mzda zaměstnance, který je odměňován na základě tarifů, loni ve Škodovce činila 51 275 Kč. Firma spolupracuje s řadou agentur, podle kariérních stránek automobilky jich je aktuálně 11.

Reklama

Související témata:

Doporučované