Hlavní obsah

Polští poslanci chtějí zakázat shromažďování na podporu sexuálních menšin

Foto: Profimedia.cz

Ve Varšavě lidé protestovali proti chystanému zákazu Gay Pride.

Reklama

29. 10. 2021 21:19

Pokud zákon projde, nesměly by se ve Varšavě ani dalších polských městech konat každoroční průvody na podporu LGBT komunity. V minulosti jejich účastníky napadali stoupenci krajní pravice a nacionalisté.

Článek

Poslanci polského Sejmu v pátek po prvním čtení podpořili návrh zákona zakazujícího akce na podporu práv sexuálních menšin. Navrhovatelé je považují za propagaci sňatků osob stejného pohlaví.

Opozice ve čtvrteční debatě vyzývala k odmítnutí návrhu, konzervativní vládní tábor ale hlasováním prosadil odeslání předlohy do výboru pro vnitřní záležitosti. Legislativní iniciativa vzešla od konzervativních aktivistů, kteří pro návrh sehnali na 140 000 podpůrných podpisů.

Během rozhodování dolní komory dnes před parlamentní budovou protestovala malá skupina podporovatelů práv sexuálních menšin, označovaných zkratkou LGBT.

Prezident mluví o „LGBT ideologii“

Pokud bude zákon přijat, nebudou se smět konat každoroční průvody na podporu LGBT ve Varšavě a dalších polských městech. Účastníci takových akcí v některých menších městech v minulosti čelili fyzickým a slovním útoků krajně pravicových a nacionalistických skupin.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že pokud bude zákon schválen, budou práva LGBT osob v Polsku ohrožena více než kdy dřív.

Podle agentury AP není jasné, kdy se návrh zákona vrátí k další debatě na plénu parlamentu. Aby se návrh stal zákonem, musí ho schválit také Senát a podepsat konzervativní prezident Andrzej Duda.

Polští vládní pravicoví politici a prezident Duda v posledních letech pranýřovali „LGBT ideologii“, kterou prezentovali jako soubor nebezpečných myšlenek, které předčasně sexualizují mladé lidi a ohrožují tradiční římskokatolické a rodinné hodnoty země. „Chceme normálnost, chceme, aby se v naší zemi konaly slušné věci, které vyrůstají z naší tradice, našich kořenů, našeho polského vlastenectví,“ prohlásil v debatě jménem poslaneckého klubu vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) poslanec Piotr Kaleta.

Reklama

Související témata:

Doporučované