Hlavní obsah

Pompeo v sobotu zamíří do KLDR, bude jednat s Kimem

Foto: AP

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo.

Reklama

2. 10. 2018 22:38

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v sobotu odcestuje do Pchjongjangu k jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Podle úterního oznámení ministerstva zahraničí do pondělí navštíví ještě Japonsko, Jižní Koreu a Čínu.

Článek

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertové má Pompeo v KLDR jednat o urychlení procesu denuklearizace, k němuž se Kim zavázal na červencovém summitu s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Singapuru. Minulý týden si šéf Bílého domu svůj vztah s diktátorem pochvaloval, prý se do sebe zamilovali.

Podle Trumpa dialog se Severní Koreou přinesl i konkrétní politické plody v podobě slibu severokorejského vůdce, že zruší veškeré atomové a raketové testy. Analytici jsou ale k jeho optimismu skeptičtí, žádný pozorovatelný pokrok denuklearizace Korejského poloostrova prý zatím vidět není.

Pompeo navštíví KLDR potřetí. Nedávno novináře informoval, že se usilovně pracuje i na dalším setkání Trumpa s Kim Čong-unem. V úvahu prý připadá říjnový, ale nejspíš o něco pozdější termín.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované