Hlavní obsah

Pompeo v telefonickém rozhovoru s Lavrovem vyzval k propuštění ukrajinského režiséra Sencova

Pompeo vyzval Rusko k propuštění ukrajinského režiséra Sencova. (Video: AP)

24. 8. 2018 7:56

K okamžitému propuštění vězněného ukrajinského režiséra Oleha Sencova vyzval ve čtvrtek v telefonickém rozhovoru ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova jeho americký protějšek Mike Pompeo.

Článek

Oleh Sencov, který je hlasitým odpůrcem ruské anexe ukrajinského Krymu, si v ruské věznici odpykává dvacetiletý trest za údajný terorismus a v důsledku hladovky je na pokraji vyčerpání. K dvacetiletému trestu ho v Rusku odsoudili v roce 2015.

„Ministr Pompeo vyjádřil obavu o Sencovovo zdraví a vyzval Rusko, aby umělce okamžitě propustilo, stejně jako ostatní ukrajinské politické vězně,“ prohlásila ve Washingtonu mluvčí ministerstva zahraničí Heather Nauertová.

V ruské informaci o rozhovoru Pompea s Lavrovem se praví, že ruská strana vysvětlila americkému ministrovi „situaci kolem ukrajinského občana Oleha Sencova“. Hlavním tématem rozhovoru byla podle Moskvy situace v Sýrii.

Dvaačtyřicetiletého Sencova, který vyhlásil hladovku v polovině května, drží při životě jen infuze a umělá výživa, kterou mu ve vězení podávají. Internován je ve vězeňském táboře na severu Sibiře.

Spojené státy, stejně jako velká většina západních zemí, považují ukrajinského režiséra za politického vězně moskevského režimu a trvají na jeho okamžitém osvobození. Jeho propuštění na svobodu požadují dnes už stovky světových umělců.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené