Hlavní obsah

Pomýšlel na Bílý dům, teď zemřel na koronavirus

Foto: Profimedia.cz

Politik, aktivista a obchodník Herman Cain.

Reklama

30. 7. 2020 18:44

Na nemoc covid-19 zemřel Herman Cain, významný americký politik a uchazeč o republikánskou nominaci pro prezidentské volby v roce 2012. Je možné, že se nakazil na Trumpově předvolebním mítinku v Tulse.

Článek

O úmrtí amerického politika a obchodníka se lidé dozvěděli prostřednictvím jeho oficiálního twitterového účtu.

„Na takové zprávy, s jakou se dnes dopoledne vyrovnáváme, nemůžete být nikdy připraveni. Ale nemáme jinou možnost než hledat boží sílu a útěchu, abychom se s ní vyrovnali,“ stojí v prohlášení.

Čtyřiasedmdesátiletý Cain musel být v průběhu července hospitalizován kvůli vážným příznakům nemoci covid-19. Podle údajů na jeho Twitteru měl být připojen na plicní ventilátor.

Není jasné, kde se nakazil. Spekuluje se o tom, že k nákaze mohlo dojít na Trumpově neslavném předvolebním mítinku v Tulse ve státě Oklahoma.

V Tulse se koronavirem nakazilo nejméně osm členů Trumpova předvolebního týmu. Cain se Trumpova mítinku zúčastnil jako spolupředseda hnutí Black Voices for Trump (Černé hlasy pro Trumpa). Černošský politik sdílel 21. června fotografii z Tulsy, na které sedí obklopen dalšími lidmi, přičemž nikdo z nich nemá nasazenou roušku.

„Upřímně, nemáme ponětí, kde se nakazil. Uvědomuji si, že lidé budou spekulovat o mítinku v Tulse, ale Herman hodně cestoval, mimo jiné do Arizony, kde registrují vysoký počet případů,“ okomentoval dříve podezření Dan Calabrese, editor Cainovy webové stránky.

„Když ho hospitalizovali, věděli jsme, že to bude tvrdý boj,“ dodal Calabrese.

Cain ohlásil na začátku roku 2011, že se hodlá ucházet o republikánskou nominaci pro americké prezidentské volby v roce 2012. Asi o 7 měsíců později kampaň ukončil kvůli obviněním ze sexuálního obtěžování, která ovšem popřel.

Cain byl vzhledem ke svému věku a v minulosti prodělané rakovině považován za rizikového pacienta. Lékaři mu v roce 2016, když se nacházel ve čtvrtém stadiu rakoviny tlustého střeva, dávali pouze třicetiprocentní šanci na přežití. Rakovina se mu dostala až do jater, ale po operaci a chemoterapiích se z nemoci zotavil.

V roce 2011 pak pro zpravodajskou televizi CNN uvedl, že poté, co porazil rakovinu, cítí, že musí udělat „něco většího a odvážnějšího“, což zřejmě vedlo k jeho zájmu o prezidentský úřad.

Cain se narodil 13. prosince 1945 v Memphisu v americkém státě Tennessee. Zůstala po něm jeho žena Gloria, dvě děti, Melanie a Vincent, a několik vnoučat.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované