Hlavní obsah

Poslance Dominika Feriho vybral server Politico mezi osobnosti příštího roku

Dominik Feri a některé jeho výroky o politice. (Video: Kuba Bernáth, Seznam.cz)

 

Reklama

4. 12. 2018 8:40
aktualizováno • 4. 12. 2018 12:31

Nejmladší český poslanec figuruje mezi 28 světovými osobnostmi jako číslo 8 mezi „snílky“.

Článek

Nejmladšího českého poslance Dominika Feriho z TOP 09 zařadil server Politico do svého žebříčku 28 osobností z 28 zemí, které je podle něj v roce 2019 záhodno sledovat, neboť mohou v nadcházejících letech změnit tvář své země nebo celé Evropské unie.

Seznam zahrnuje kromě politiků také ekonomické lídry, aktivisty nebo umělce a rozdělen je na „snílky, muže (ženy) činu a narušitele“.

Dvaadvacetiletý Feri figuruje jako číslo 8 mezi „snílky“. „Feri není jen nejmladším zákonodárcem v historii své země. Je také prvním tmavé pleti – a to nápadně. Feri, který byl od 18 let radním ve svém domovském městě Teplice, loni snadno získal křeslo v parlamentu, ačkoli byl poslední na kandidátce své středopravicové strany TOP 09,“ uvedl server Politico.

Video: Když Dominik Feri přijal Výzvu Seznamu

Výzva Seznamu s poslancem Dominikem Ferim. (Video: Adam Junek)

Reportér serveru Politico a šéf projektu Stephan Faris uvedl, že zvolené osobnosti jsou v žebříčku nikoli díky „síle svého úřadu“, ale díky způsobu, jakým formují své země a Evropskou unii. Letos podle něj tvůrci seznamu vybrali nejen „číslo jedna“ jako dříve, ale navíc žebříček rozdělili na „snílky, muže (ženy) činu a narušitele“.

„Náš výběr by neměl být považován za znamení podpory. Odráží náš názor na to, kdo bude utvářet evropskou diskusi,“ uvedl Faris v prohlášení, které má ČTK dispozici. Doufá, že žebříček podnítí debatu a „snad i nějaké nesouhlasné reakce“.

„Číslem jedna“ v žebříčku je italský ministr vnitra a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini. Loni to byl šéf německých svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner.

Mezi „muže činu“ se zařadili například španělský premiér Pedro Sánchez, generální tajemník Evropské komise Martin Selmayr nebo ukrajinská expremiérka a šéfka opozice Julija Tymošenková. Mezi „snílky“ Politico počítá mimo jiné bulharského politologa Ivana Krasteva a mezi „narušitele“ předsedu britských opozičních labouristů Jeremyho Corbyna nebo šéfku Sinn Féin Mary Lou McDonaldovou.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované