Hlavní obsah

Poslanci chtějí vycestovat do Kazachstánu nebo Japonska

Foto: Michaela Rambousková, Seznam Zprávy

Ilustrační fotografie.

Reklama

30. 12. 2020 8:00

Poslanci plánují vycestovat v příštím roce například do Kazachstánu, Koreje a Japonska. Navštívit chtějí také Uzbekistán či Izrael.

Článek

Záměry zahraničních cest na příští rok schválil v prosinci sněmovní organizační výbor, během roku bude schvalovat jednotlivé cesty. Značná část záměrů jsou odložené cesty z letošního roku, které se neuskutečnily kvůli pandemii koronaviru. Někteří poslanci připouštějí, že se kvůli pandemii i kvůli blížícím se volbám některé cesty nemusí uskutečnit.

Na zahraniční aktivity má Sněmovna obdobně jako v předchozích letech 29,5 milionu korun. Na cesty výborů je vyčleněno 12,5 milionu korun. Všechny výbory letos vycestují jednou, pouze zahraniční výbor a výbor pro evropské záležitosti mají v plánu cesty dvě.

Zemědělský výbor letos zrušil plánovanou cestu do Číny, která měla stát 750 000 korun. Chtěl se tam zabývat například možnostmi vývozu českého vepřového masa. Na příští rok schválil záměr vycestovat do Uzbekistánu, kam měl jet rovněž letos. Uzbecká strana se podle něj zajímá například o dovoz technologií zvyšujících produktivitu práce. Výbor ke zdůvodnění svého návrhu uvádí, že jde o zemi, kde jsou vývozní příležitosti navázané na politickou záštitu.

Výbor pro životní prostředí přesunul na příští rok cestu na Island. Chce se tam věnovat projevům klimatické změny a strategii boje proti ní nebo problematice udržitelného turismu. Na Island chtěl výbor vycestovat letos, jeho členové hodlali navštívit rovněž Grónsko, kde se chtěli zaměřit například na ochranu pižmoňů a dalších ohrožených druhů nebo záležitostmi kolem klimatické změny.

Kontrolní výbor měl letos vycestovat do Itálie, ale cestu přesunul na příští rok. V Itálii chce jednat se svým partnerským výborem hlavně o tom, jak se kontroluje vynakládání peněz ze státního rozpočtu. Setkat se mají i se zástupci ministerstva financí nebo tamního kontrolního úřadu.

Zahraniční výbor má v úmyslu vycestovat do Japonska a Moldavska. Poznamenává, že letos uplynulo 100 let od navázání diplomatických vztahů s touto zemí. „Japonsko je velmi významným investorem v ČR. Byla již zahájena jednání ve věci otevření přímého leteckého spojení mezi Prahou a Japonskem, což je velkým zájmem ČR, avšak dosud nebylo dojednáno,“ stojí ve zdůvodnění návrhu.

Do Kazachstánu chce vycestovat hospodářský výbor. Cesta čtyř poslanců má stát 400 000 korun a výbor ji zdůvodňuje například tím, že jde významného strategického partnera ze středoasijských zemí. Jednat tam chce například o energetice nebo o přístupu vlády a Parlamentu k řešení situací vyplývajících z poruch ekonomického cyklu.

Do Koreje chce vycestovat výbor pro obranu. Jeho členové chtějí podpořit spolupráci v obraně se zemí, kterou označují jako klíčového bezpečnostního partnera ČR v daném regionu. Debatovat tam chtějí například o zkušenostech s vojenskými akvizicemi nebo o spolupráci v kontrole zbrojení. Předsedkyně výboru Jana Černochová (ODS) připouští, že kvůli celosvětové pandemii a souvisejícím opatřením se cesta uskutečnit nemusí.

Napětí v této oblasti souvisí hlavně se vztahy s Korejskou lidově demokratickou republikou. Severní a Jižní Korea zůstávají od války z let 1950–1953 technicky ve válečném stavu, protože konflikt skončil jen příměřím, nikoliv podpisem mírové smlouvy. Jihokorejská firma Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) je jedním ze zájemců o výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany.

Organizační výbor schválil rovněž záměr rozpočtového výboru vycestovat do Číny. Předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) ale očekává, že z časových důvodů se cesta s nejvyšší pravděpodobností neuskuteční.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované