Hlavní obsah

Posun v případu chlapce, který po operaci mandlí upadl do kómatu, policisté obvinili lékařku i nemocnici

Ordinace v pardubické nemocnici.

Reklama

17. 9. 2019 12:23

Policie obvinila pardubickou nemocnici, jednu lékařku a dvě zdravotní sestry ze spáchání přečinu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti v případu chlapce, který po komplikacích po operaci mandlí upadl do bdělého kómatu.

Článek

V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí. Čtyři dny poté začal krvácet a následně upadl do bdělého kómatu. Rodina již podala na nemocnici několik žalob, domáhá se odškodnění. Nedávno nemocnice nabídla rodině šest milionů korun jako zálohu, což akceptovala.

„Teď finalizujeme konečné narovnání. Po dohodě se všemi stranami ho nezveřejníme,“ řekla mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová. Celkovou výši odškodnění nemocnice původně vyčíslila na 15,5 milionu korun, částka je ale před podpisem dohody jiná. Kromě toho dohoda zahrnuje neomezené čerpání nákladů na péči, dodala mluvčí.

Policisté mají za prokázané, že nemocnice zásadně porušila či zanedbala důležité povinnosti. Znalci podle mluvčí konstatovali, že „postup lékařky i obou zdravotních sester byl nejenom proti současné zavedené lékařské vědě, ale i proti zdravému rozumu“. „Bylo zjištěno, že v době hospitalizace poškozeného chlapce neměla nemocnice definované odborné a organizační postupy v podobě zpracovaných standardů, které by stanovovaly doporučený lékařský a ošetřovatelský postup, tedy jak se má chovat zdravotnický personál zejména při pooperační péči u dětského pacienta,“ dodala Ježková.

Policie klade obviněným za vinu, že nesprávně diagnostikovali u chlapce pooperační komplikace. Masivně krvácel z operační rány. Kriminalisté se domnívají, že ošetřující personál zvolil zcela nevhodný postup. Krvácejícího pacienta nechaly dětská lékařka i odborné zdravotní sestry, odejít s matkou do přízemí budovy, kde je ORL ambulance.

„Tímto postupem byl ale bezprostředně ohrožen na životě. Bohužel toto pracoviště nebylo včas aktivováno a nebyl zde ani pohotovostní personál. Tím došlo k zásadnímu prodlení a zhoršení zdravotního stavu pacienta, které vedlo k těžkému poškození jeho mozku,“ uvedla policejní mluvčí.

Případ například zdokumentovala Česká televize v cyklu Infiltrace. Na záznamech kamery je vidět krvácející chlapec s matkou na chodbě u ambulance ORL. Po odvysílání dokumentu rezignoval náměstek léčebné péče Pardubické nemocnice Roman Michálek, který daný den sloužil jako lékař ORL. Nemocnice se k obvinění konkrétněji nevyjádřila. „Běží vyšetřování, je neveřejné, ještě jsme nenahlédli do spisu,“ řekla Semrádová.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované