Hlavní obsah

Povinné očkování u českých hranic? Polský Valbřich jde spornou cestou

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Očkovací centrum v areálu Starý důl v dolnoslezském městě Valbřich.

Reklama

17. 5. 6:30

Reportáž Seznam Zpráv z průkopnického polského města nedaleko českých hranic. Zavedli tu povinnost očkování proti covidu-19, a odstartovali tak celostátní debatu.

Článek

Jen o pár dní jsem se tu minul s Marylou Rodowicz. Polská pěvecká hvězda doby a stylu Heleny Vondráčkové si do Starého dolu přijela pro svou druhou dávku vakcíny proti nemoci covid-19. Do bývalého hornického města Valbřich (polsky Wałbrzych) dorazila ze 430 kilometrů vzdálené Varšavy a rozhodně nebyla jediná. Do místního velkokapacitního očkovacího centra už vážili cestu i lidé až od pobřeží Baltského moře.

„My jsme je nezvali. Já jsem to v žádném případě nevyužíval ke zlepšení své image, nejsem hostitel celebrit. Snažím se od takových situací distancovat, jak to jen jde,“ říká mi trochu defenzivně v jedné z hal multifunkčního areálu postaveného z evropských peněz Roman Szełemej, valbřišský primátor z řad celostátně opoziční Občanské platformy.

Právě energický šedesátník, který se nezdráhá dlouze mluvit o svých úspěších, dal už v lednu pokyn k organizaci vůbec prvního takového velkokapacitního očkovacího centra v Polsku. Město nakoupilo zástěny, počítače i mrazáky a místo výstav, konferencí a koncertů se teď ve dvou halách industriálního areálu Starý důl denně může očkovat až 1 200 lidí.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Valbřišský primátor Roman Szełemej.

Velké očkovací místo tu vzniklo už na konci ledna, o týdny dříve než ve zbytku Polska. „Tohle místo je prostorné, velké, má parkoviště, internet, toalety a kvůli lockdownu je zavřené,“ vysvětluje Szełemej důvody pro svou iniciativu, se kterou předběhl i vládu ve Varšavě. To, že očkování v malých ordinacích není cestou, si prý uvědomil hned při začátku vakcinace loni na konci prosince. Sám zdravotnický personál totiž při čekání na vakcínu na chodbě nemocnice nedodržoval hygienická opatření a shlukoval se. „Očkování v mnoha malých bodech rozesetých po městě je spíše rizikem pro šíření nákazy,“ zdůvodňuje Szełemej svůj nápad na očkovací haly.

Zdravý úsudek kardiologa

„Je to založené na zdravém úsudku, a ne na nějakých předpisech, navíc komplikovaných. Je k tomu potřeba zdravý úsudek a lékařské znalosti, které já mám,“ opakuje primátor. Právě svou lékařskou profesi kardiologa, kterou v nemocnici ve Valbřichu vykonává od roku 1985, považuje dál za svou hlavní. A také za velkou výhodu při vedení města během pandemie covidu-19. „Tahle cesta lékaře je nejdůležitější v mém životě. Být primátorem je pro mě důležitá, ale až vedlejší cesta,“ dodává.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Jedna ze dvou hal valbřišského očkovacího centra Starý důl.

Úspěchu zdejšího očkovacího centra nahrála do karet i velikost místní nemocnice. I když má Valbřich okolo 115 tisíc obyvatel, odpovídá nemocnice kapacitou spíše dvakrát většímu městu, a je tak spádovou pro široké okolí. A díky tomu městu připadlo podle algoritmu i hodně dávek vakcíny. Od začátku očkování se ve Valbřichu použilo už 100 tisíc dávek vakcíny. „Nemuseli jsme dělat nic speciálního, prostě to tak vyšlo. A povedlo se to až tak, že v lednu a v únoru sem začali jezdit lidé z celého Polska, protože se jim tu jednoduše povedlo zaregistrovat podle pravidel,“ říká primátor. Později se k očkovacím halám přidalo i očkovací místo drive-through pro automobily. Znovu jako první v Polsku.

Valbřišské bití na poplach

„Nikoho jsem se neptal. Nejlépe řeší takové problémy, jako je zdravotnictví, samospráva, a ne Varšava, která nemá ani ponětí, kde je Starý důl. Operační rozhodnutí má dělat správce města. Kdy jindy mám jako lékař využít svoje vědomosti než při pandemii? Až bude povodeň, ať to řeší lépe než já někdo jiný. Ale o pandemii mě nikdo nemusí poučovat a říkat mi, co je dobré, protože to vím sám. Na základě tohoto přístupu jsem navrhl řešení, která se naštěstí rychle přijala a realizovala,“ shrnuje svůj postoj k boji s covidem-19 a vlastně i k řízení města Szełemej. Je zastáncem decentralizace, která ale u současné vlády strany Právo a spravedlnost (PiS) není v kurzu.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Roman Szełemej v areálu kulturního centra Starý důl, které se v lednu změnilo v centrum vakcinační.

A svou vlastní cestu bez ohledu na centrální řízení si při boji s covidem-19 razí primátor-kardiolog dál. Na jeho návrh valbřišské zastupitelstvo na konci dubna schválilo usnesení o povinném očkování proti covidu-19. Už několik dní platí pro všechny plnoleté obyvatele města a také lidi, kteří do Valbřichu přijíždějí za prací.

„Je to bití na poplach. Poukázali jsme tím na dramatičnost a zoufalství situace. Chceme, aby se naočkovalo 70 procent lidí, a ne 50, nebo dokonce jen 40 procent. V Polsku taková debata před naším usnesením nebyla. Až teď díky tomu všemu potvrdili, že máme problém,“ říká Szełemej.

Vyvolání diskuse podle něj ale nebylo hlavním cílem „politické bomby“, jakou je povinnost očkování proti covidu-19. „Jsme v lepší situaci než jiná města v Polsku, po čtyřech měsících data ukazují, že nejsme ani v polovině cesty k procentuální bezpečné hranici proočkovanosti populace. Proto jsem inicioval tento krok,“ objasňuje primátor. S očkovací povinností zastupitelé nespojili žádné sankce, což Szełemej označuje za cílené: rozhodnutí mají padat ještě na nižší úrovni – u vedoucího bazénu či organizátora koncertu –, stejně jako to má být u očkovacích pasů.

Usnesení zastupitelstva vyvolalo okamžitý protest odpůrců očkování a také popíračů pandemie. Do Valbřichu svolali několik demonstrací, na které se sjely stovky lidí z celého Polska. Protestující dokonce přišli i k domu primátora. Podle místních médií na protestech zaznívala od některých radikálů přirovnání Szełemeje k Mengelemu, ale i antisemitské nadávky.

Foto: Walbrzych24.com

Protesty odpůrců očkování ve Valbřichu.

Protesty Strážců svobody

Jedním z organizátorů protestů byl Grzegorz Hercuń, zakladatel iniciativy Strážci svobody. Scházíme se na jeho návrh na parkovišti u valbřišského očkovacího centra, kam dorazil bez povinné roušky ještě se dvěma kolegy. „Protestujeme od začátku proti místům masového očkování, jako je tohle ve Valbřichu. To bylo první a je rekordmanem. Zapojili jsme se i do protestů proti očkovací povinnosti,“ vysvětluje Hercuń. Pandemii nazývá psychózou. Na Facebooku a dalších sociálních sítích ho sledují desítky tisíc lidí.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Grzegorz Hercuń a Sylwia Chyżyová.

V médiích se o valbřišských protestech psalo zejména jako o demonstracích „antyszczepionkowców“, pro Čechy poněkud krkolomně pojmenovaných antivaxerů čili odpůrců vakcín obecně. To ale trojice odmítá. „Nejsme antivaxeři. Já jsem všechny svoje děti nechala očkovat proti všemu. Má být svoboda volby – kdo se chce očkovat, ať se očkuje, my nebráníme očkování,“ vysvětluje Sylwia Chyżyová.

Stejně jako Hercuń ale považuje očkování proti covidu-19 za lékařský experiment na lidech, jehož důsledky se teprve projeví v budoucnu. O vakcínách mluví jako o „preparátu“. „Očkování podle našich údajů způsobují přinejmenším desetkrát tolik obtížných situací, a to nejen úmrtí, než covid,“ říká Hercuń s odkazem na neupřesněný americký výzkum.

Jestli jsme měli covid? A jak to poznáš?

Na otázku, jestli covid-19 někdo z trojice prodělal, ale nedostávám jasnou odpověď. „Musíme se zeptat, jak můžeme vědět, že to je covid,“ odpovídá nejdřív Hercuń protiotázkou. Testy PCR prý koronavirus neodhalí, všichni ale „přiznávají“ prodělání chřipky.

Valbřišské usnesení o povinnosti očkování považují aktivisté za protiprávní a navíc za pokus primátora upozornit na sebe. „On může zavést povinnost sbírání psích hromádek na trávníku, ale ne očkování,“ říká Hercuńův kolega Andrzej Zalewski. Szełemeje hodnotí jako politika, který ve městě změnil spoustu věcí k lepšímu, zároveň mu ale připisuje „zaslepenost vlastní misí, kterou chce uskutečnit za každou cenu“. „V každé své iniciativě předbíhá ostatní a chce se dostat na první strany novin a díky covidu udělat reklamu městu,“ dodává Zalewski. „Hlavně sobě,“ přikyvují i Hercuń a Chyżyová.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Andrzej Zalewski, Sylwia Chyżyová a Grzegorz Hercuń před očkovacím centrem Starý důl.

Sám primátor Szełemej přiznává, že až tak silné reakce nečekal. „Negativní reakce jsme brali v potaz. Ale tak silné? To určitě ne, ale divíme se v téhle době už jen málo věcem. Nevím, odkud se ti lidé berou. Odkud je ta živná půda pro ně?“ říká s tím, že zastává veřejnou funkci a s kritikou musí počítat. Protesty už podle něj utichají.

Kvůli výhrůžkám má přidělenou policejní ochranu a přísnější bezpečnostní opatření platí i na magistrátu. Po vlně nesouhlasných a nenávistných příspěvků na několik dní zmizela primátorova facebooková stránka. Teď už je zpátky, ale možnost komentovat příspěvky správce vypnul.

Populární despota pod Hippokratovou přísahou

Szełemej řídí Valbřich už 10 let. Vyhrál tu už troje přímé primátorské volby hned v prvním kole, naposledy v roce 2018 se ziskem 84 procent. Vysokou podporu a oblíbenost primátora potvrzují i místní novináři. „Obyvatelé Valbřichu si už na nápady primátora zvykli. A jejich postoj k povinnému očkování asi nejlépe vystihuje to, že při protestech u domu primátora nebyl mezi 500–600 lidmi skoro nikdo z Valbřichu, to byli lidé z celého Polska. Primátor je ve městě natolik populární a lidé mu natolik důvěřují, že se na to dívají jinak než lidé ze zbytku Polska,“ říká mi v malém nahrávacím studiu Jacek Zych, šéfredaktor valbřišského portálu Dziennik Wałbrzych.

Nejde ale o bezvýhradný souhlas s povinným očkováním, dodává Zych: „Dívají se na to s trochou znepokojení, s trochou nedůvěry, ale nevycházejí do ulic.“ Mimo záznam v místních redakcích zaznívá i Szełemejův popis jako despoty, který má své zastupitele na povel, ale je vedený dobrými úmysly, nedělá nic napůl a pro svůj vlastní prospěch.

O nespokojenosti části místních obyvatel s očkováním mluví i Łukasz Koch z média Walbrzych24.com. „Považují to za odebrání svobody volby, vadí jim, že je někdo k něčemu nutí. Část lidí to považuje spíš za výzvu k debatě o řešení pandemie,“ říká novinář. A potvrzuje to, co říkal i Jacek Zych: lidí přímo z Valbřichu se demonstrací účastnilo velmi málo. To přitom trojice odpůrců očkování v čele s Hercuńem popírá.

S povinností očkovat se nesouhlasí ani třicetiletý Valbřišan Michał. Mluvíme spolu přímo v očkovacím centru Starý důl, kde právě dostává svou první dávku vakcíny od firmy Pfizer. Čekal na ni od své registrace asi čtrnáct dní. „Jsem pro očkování, to ano, ale pro dobrovolné. Ne povinné! To zašlo příliš daleko,“ myslí si. A znovu od něj slyším to, co už říkali místní novináři: Obyvatelé města se chtějí očkovat, protože je k tomu motivuje jejich primátor. A že ti, kteří nedávno demonstrovali, většinou nebyli z Valbřichu.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Valbřišan Michał právě dostává svou první dávku vakcíny od firmy Pfizer.

Očkování podporuje i právník a politik Piotr Sosiński, spojený se stranou PiS. „Jako právník jsem ale zaražený tím, že primátor navrhl zastupitelům schválení usnesení o povinnosti očkování, protože zastupitelstvo tím překročilo svoje kompetence, nemá takové pravomoci. Ty má jen ministr zdravotnictví,“ podotýká někdejší zástupce primátora. „Lidé mají právo mít pochybnosti, mají právo se bát,“ říká Sosiński k tématu. Cestou je podle něj motivace pobídkami a slevami, a ne donucování, které pak v Polácích vzbuzuje přirozený odpor a vzdor. Protest pod domem primátora odsuzuje, i když se prý demonstrace po provokativním usnesení zastupitelstva daly očekávat.

Podle Sosińského nebude mít valbřišské usnesení dlouhého trvání a dolnoslezský vojvoda, kterého jmenuje vláda ve Varšavě, ho v rámci svých pravomocí zamítne. Tak to loni dopadlo i se Szełemejovým zákazem používání jednorázových plastových výrobků v městských objektech a zákazem prodeje igelitových tašek.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Konzervativní politik Piotr Sosiński patří k odpůrcům povinného očkování.

Vojvoda Jarosław Obremski teď očkovací povinnost přezkoumává a valbřišského magistrátu se v dopise zeptal mimo jiné na to, jak hodlá předpis vymáhat. Předem už řekl, že unesení pravděpodobně překračuje obecní pravomoci.

Pokud vojvoda skutečně shledá, že zastupitelé překročili své kompetence, magistrát se podle Szełemeje zamyslí, co dál. „Po těch dopisech, které nám pan vojvoda zaslal, si myslím, že má také dilema. Protože my tu věc můžeme dát k soudu, to ale bude trvat. I on má ale podle mě dobrý záměr,“ říká Seznam Zprávám primátor Szełemej. V rozhovoru několikrát opakuje, že se při zavádění očkovací povinnosti řídil tím samým heslem, které ho vedlo i ke zřízení vakcinačního centra: „Udělejme vše, aby se lidé mohli očkovat.“ Argumentuje tím, že tak jako v pandemické situaci sahá po mimořádný krocích vláda, musí k nim přistupovat i samosprávy.

Žlutá zimnice, obrna... a covid-19?

Zároveň s očkovací povinností zastupitelé 30. dubna schválili i další usnesení. Ministra zdravotnictví vyzvali, aby zapsal covid-19 na oficiální seznam infekčních chorob, což by umožnilo povinné očkování proti koronaviru. „Žlutá zimnice, krvácivá horečka, záškrt, spalničky a mnoho dalších nemocí, které jsou mnohem méně nebezpečné než koronavirus a mají jen zlomek počtu obětí oproti covidu,“ říká Szełemej a kroutí přitom hlavou. „Pokud chcete jet do Konga, musíte se očkovat proti žluté zimnici, malárii a tak dál,“ pokračuje v argumentaci za očkovací povinnost proti covidu-19.

Foto: Filip Harzer, Seznam Zprávy

Valbřišské multikulturní (a očkovací) centrum Starý důl.

Ministr zdravotnictví Adam Niedzielski za stranu PiS se v týdnu nechal slyšet, že o donucování k očkování „v tuto chvíli“ neuvažuje. „Dosud jsme razili takový přístup, že k očkování přesvědčujeme. Historie a zkušenosti ukazují, že je to účinná metoda,“ řekl ministr minulý týden na TV Polsat. Otevřenější než ministr je k očkovací povinnosti poradce premiéra pro boj s covidem-19 Andrzej Horban – o tématu se ale podle něj teprve začíná mluvit.

„Myslím, že se náš ministr zdravotnictví stejně jako ministři zdravotnictví Francie, Nizozemska, Belgie a Česka obává, že prostředí kritiků a odpůrců očkování je natolik velké, že by se rozhodnutí (o povinnosti očkování) stalo rozhodnutím nepopulárním,“ uzavírá valbřišský primátor Szełemej. V týdnu chce, možná jako záložní variantu pro zrušení předpisů, představit program slev pro naočkované proti covidu-19, například bezplatné vstupné do akvaparku nebo muzeí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované