Hlavní obsah

Povodeň zatopila zlatý důl. V šachtách bylo přes 60 horníků

Naděje na záchranu horníků kvůli neúspěšným snahám o odčerpání vody neustále klesá. (Video: Klára Mališová, AP)

15. 2. 2019 22:17

Záchranáři se již třetí den neúspěšně snaží zachránit horníky ze zatopeného zlatého dolu v Zimbabwe. Po úterním neštěstí tam nejspíše zemřelo více než 60 horníků. Uvedl to deník Herald s odvoláním na informace zveřejněné ministrem veřejných prací a tamní vládou.

Článek

V Zimbabwe se záchranáři od úterý snaží vyprostit desítky horníků ze zatopeného dolu. Protržená hráz přehrady tam zaplavila systém podzemních šachet u města Kadoma, v nichž pracovali nelegální horníci. Teprve dnes úřady potvrdily rozsah neštěstí.

Záchranáři se pomocí pump od středy snaží snížit hladinu vody v podzemí, aby se mohli k zaplaveným lidem dostat. Zatím se jim to ale nepodařilo, jelikož horníci se podle předpokladů nachází až ve sto metrů hlubokých šachtách. Naděje na jejich záchranu tak neustále klesá.

„Naši horníci šli v úterý brzo ráno dělat svoji práci. Přišla ale náhlá povodeň, která zatopila podzemní tunely. Do šachet se dostalo velké množství vody, které v dole uvěznilo naše sestry a bratry. Ti tak neměli možnost utéct. Upínáme naše naděje k bohu, ale vypadá to, že jsme přišli o většinu, nebo možná spíše o všechny uvězněné horníky,” uvedl pro agenturu AP zimbabwský ministr Peter Haritatos.

Podle odhadů úřadů bylo pod zemí v době protržení hráze zhruba 20 až 30 lidí. Ministr July Moyo však v pátek uvedl, že pohřešovaných horníků je 60 až 70. Zimbabwský prezident Emmerson Mnangagwa kvůli neštěstí v dolech vyhlásil v lokalitě Battlefields stav katastrofy.

Doly se nacházejí ve středním Zimbabwe, asi 180 kilometrů západně od metropole Harare. Pracovali v nich nelegální horníci, kteří se do hledání drahého kovu pouštějí na vlastní nebezpečí, často s žádným nebo nedostatečným vybavením. Při práci nedodržují bezpečnostní standardy a při pobytu v podzemí se nemohou spolehnout na žádnou podporu. Navzdory velkým rizikům se kvůli vysoké nezaměstnanosti za prací ve zlatých dolech podle agentury AP stahuje obrovské množství lidí.

Reklama

Doporučené