Hlavní obsah

Povstalci tvrdí, že unesli prezidenta. Západoafrická Guinea zřejmě zažívá puč

Foto: Profimedia.cz

Vojáci guinejských ozbrojených složek spadajících pod vládu v hlavním městě Conakry.

Reklama

aktualizováno •

Vzbouřenci z řad speciálních jednotek západoafrické Guineje tvrdí, že zajali prezidenta Alphu Condého, pozastavili platnost ústavy, rozpustili instituce a uzavřeli hranice. Vláda to popírá, podle AFP ale povstalci mají důkaz.

Článek

Za vzpourou je podle zdrojů agentury Reuters elitní jednotka, které velí bývalý příslušník francouzské Cizinecké legie Mamady Doumbouya.

Plukovník Doumbouya a jeho muži podle agentur převzali kontrolu nad státní televizí a přerušili obvyklý program. Na obrazovkách se objevilo devět nejmenovaných vojáků, několik z nich zahalených do státní vlajky. Uvedli, že vládu přebírají, protože v zemi vládne nekontrolovatelná korupce, chaos a chudoba. Sami sebe označili za Národní výbor pro usmíření a rozvoj. Oznámili, že dosavadní ústava přestává platit a bude se diskutovat o její nové podobě. Pozemní i vzdušné hranice pak zůstanou podle jejich slov po týden uzavřené.

„Je povinností vojáka zachránit zemi,“ uvedli v prohlášení slibujícím obnovit demokracii v zemi s téměř 13 miliony obyvatel. „Personalizace politického života skončila. Politiku napříště už nesvěříme jednomu muži, svěříme ji lidu,“ slíbil Doumbouya. „Guinea je krásná. Už ji nemůžeme znásilňovat, musíme se s ní milovat, to je vše,“ řekl Doumbouya.

Pučisté podle AFP rozšířili záběry ukazující, že mají prezidenta Condého ve svých rukou. Condé na videu sedí na pohovce v džínových kalhotách a vzorované košili, žádná viditelná zranění nemá. Na otázku, zda se mu dostává špatného zacházení, ovšem odmítá odpovědět. Pravost videa, které se mezitím začalo šířit na sociálních sítích, se zatím nepodařilo ověřit, uvádí BBC. Kde se prezident v současné době nachází, není známo.

Z okolí prezidentského paláce se od časného rána ozývala silná palba, která trvala hodiny, napsala agentura AP s odvoláním na očité svědky. Situace budí obavy o bezpečnost v západoafrické zemi, která má dlouhou historii vojenských převratů a pokusů o převrat. Pokud bude akce plukovníka Doumbouyi úspěšná, Guinea je třetí zemí západní Afriky, která za posledních pět měsíců zažívá puč.

Guinejské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, v němž tvrdí, že prezidentská garda a další bezpečnostní složky „hrozbu zvládly a odrazily skupinu útočníků“. Pokračují podle něj „rozsáhlé bezpečnostní operace k obnovení pořádku a míru“.

Prohlášení ministerstva obrany nicméně nebylo možné nezávisle ověřit. Státní televize vysílala hudbu a další program, ale o střelbě v centru hlavního města Konakry celé dopoledne mlčela, poznamenala AP. Povstalci se nicméně podle agentury Reuters krátce objevili ve vysílání televize; do té doby prohlášení vzbouřenců kolovalo po sociálních sítích. Server BBC upozornil na šíření nepotvrzených zpráv o smrti tří vojáků.

Situací se zabývá OSN i FIFA

Na sociálních sítích se objevila mnohá videa zachycující situaci, která v ulicích panovala bezprostředně po zřejmém převratu. Některá z nich ukazují obyvatelé Guineje vycházející do ulic, aby oslavili převzetí moci v zemi. Na záběrech projíždí centrem hlavního města vojenská vozidla doprovázená desítkami motocyklů. Jejich řidiči vítězně vztyčují pěsti nad hlavu.

K situaci se na Twitteru vyjádřil generální tajemník OSN Antiónio Guterres. „Důrazně odsuzuji převzetí vlády silou zbraně a vyzývám k okamžitému propuštění prezidenta Alpha Condeho,“ uvedl na svém účtu.

Fotbalová organizace FIFA se v reakci na nepokoje rozhodla posunout kvalifikační zápas na Světový pohár, který se měl v zemi konat 6. září. Souboj mezi Guineou a Marokem byl podle asociace posunut z důvodu „zajištění bezpečnosti všech hráčů a rozhodčích“.

Condé čelil rostoucí kritice od doby, kdy se loni rozhodl pro třetí volební období v nejvyšším úřadu s odůvodněním, že se na něj nevztahuje ústavní omezení ohledně nejvýše dvou mandátů, a to kvůli ústavnímu referendu, které loni na jaře uspořádal. Nakonec byl zvolen, ale tento krok vyvolal násilné pouliční demonstrace, při kterých byly podle opozice zabity desítky lidí. Třiaosmdesátiletý Condé by mohl zůstat u moci až do roku 2030, pokud by znovu vyhrál další volby v roce 2025, připomněla AP.

Condé se poprvé dostal k moci v roce 2010 na základě prvních demokratických voleb od dosažení nezávislosti na Francii v roce 1958. Mnozí viděli v jeho zvolení prezidentem nový start země po desetiletích zkorumpovaných autoritářských vlád.

Prezidentovi odpůrci si naopak myslí, že šéfovi státu se nepodařilo zlepšit životy obyvatel země, z nichž většina žije v chudobě, navzdory nerostnému bohatství země. „Když se podíváte na stav našich cest, na stav našich nemocnic, uvědomíte si, že po 62 letech nastal čas se probudit. Musíme se probudit,“ prohlásil plukovník Doumbouya.

Condé v roce 2011 přežil pokus o atentát poté, co ozbrojenci v noci obklíčili jeho dům a zasáhli raketami jeho ložnici. Střely zabily jednoho z prezidentových osobních strážců.

Reklama

Související témata:

Doporučované