Hlavní obsah

Pravidla pro testování dětí na táborech se opět změnila, podívejte se jak

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

16. 6. 2021 15:58

Podmínky pro testování dětí kvůli účasti na letních táborech se opět mění. Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, jaký režim testování bude platit.

Článek

Pořadatelé letních táborů dlouho volají po tom, aby po několika změnách bylo už konečně jasné, jak to bude s testováním dětí na letních táborech. Ve Sněmovně se definitivních pravidel dovolávala také opozice.

A zdá se, že k finálnímu verdiktu došlo. Ministerstvo zdravotnictví se totiž shodlo na podmínkách účasti dětí na letních táborech s Českou radou dětí a mládeže.

Děti s PCR testem se nebudou podle ministerstva muset v průběhu pobytového letního tábora přetestovat, a to ani v případě, že s nimi ve stejný turnus pojedou i děti s antigenním testem nebo samotestem. PCR test musí být maximálně 7 dní starý, stejně jako je dnes vyžadováno při vstupu do všech služeb i na různé akce.

Přetestování dětí v rámci letních táborů, které trvají déle než týden, bude po sedmi dnech nutné pouze u dětí, které před odjezdem na tábor podstoupily antigenní test nebo samotest na místě. Děti, které na tábor odjedou s PCR testem starým nanejvýš 7 dní, se testování v průběhu tábora netýká. Tato podmínka platí bez ohledu na to, zda jsou v jedné skupině děti s různými typy testů.

Skutečně jsme se snažili táborníkům vyjít maximálně vstříc, ale ochrana zdraví dětí je pro nás zcela nepřekročitelná podmínka. Jsem ráda, že jsme s panem předsedou Sedláčkem našli střední cestu, která vyhovuje oběma stranám,“ vysvětlila hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

S dohodou je spokojený šéf České rady dětí a mládeže. „Domluvené podmínky považujeme za funkční kompromis, který je pro rodiče i organizátory zvládnutelný. Budeme doporučovat všem rodičům, aby s dětmi před odjezdem zašli na PCR test, protože pak odpadne povinnost přetestování v průběhu tábora. Nicméně chápeme, že některé děti PCR test třeba nestihnou, organizátoři tak budou připraveni tuto část dětí na místě otestovat,“ uvedl předseda Rady dětí a mládeže Aleš Sedláček. Pro přetestování podle něj organizátoři využijí samotesty nebo pozvou mobilní odběrový tým.

Před nástupem na letní tábor mají děti povinnost splnit jednu z podmínek

  • 22 dnů po první dávce očkování (certifikát stažený z portálu ocko.uzis.cz)
  • PCR test starý max. sedm dní
  • Potvrzení o prodělané nemoci, platí max. 180 dní
  • Antigenní test starý max. tři dny (přetestování sedmý den tábora)
  • Samotest provedený na místě (přetestování sedmý den tábora)
  • Potvrzení o testu ze školy, případně čestné prohlášení (přetestování sedmý den tábora)

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

Upravené mimořádné opatření podle dosaženého kompromisu předloží ministerstvo vládě na jejím dalším jednání příští pondělí 21. června.

Reklama

Doporučované