Hlavní obsah

Přes 7 tisíc mrtvých v britských domovech seniorů. Vláda o nich mlžila

Foto: Profimedia.cz

Pečovatelský dům Coplands v londýnském Wembley, ilustrační foto.

Reklama

18. 4. 2020 17:00

Sedm a půl tisíce obětí. Tolik mrtvých si měl podle nejnovějších dat vyžádat nový koronavirus v britských pečovatelských domech.

Článek

S novými čísly přišla největší anglická organizace zaštiťující pečovatelské služby Care England. Podle té je skutečný počet mrtvých, kteří na covid-19 zemřeli v pečovatelských zařízeních, více než pětkrát vyšší než odhady z minulého týdne. Ty pracovaly se 1400 oběťmi, informoval britský deník The Daily Telegraph.

„Bez testování je těžké určit absolutní číslo,“ řekl k počtu obětí v pečovatelských domech šéf Care England, profesor Martin Green Telegraphu. „Nicméně ze srovnání počtu úmrtí od začátku dubna s těmi z minulých let odhadujeme, že mohlo na následky covid-19 zemřít okolo sedmi a půl tisíc lidí,“ uvedl Green. Organizace, v jejímž čele stojí, zastupuje okolo 3800 pečovatelských domů s více než padesáti tisíci obyvateli.

Mrazivé odhady

Ačkoliv údaj nejspíš není zcela přesný, ukazuje na krizi, která propukla v pečovatelských zařízeních po celé Británii. Na začátku týdne byla podle Telegraphu britská vláda osočená z toho, že veřejnosti zatajuje skutečný rozsah pandemie tím, že neinformuje o úmrtích v pečovatelských domech.

Před několika dny se do médií dostal i dopis šéfů pečovatelských zařízení určený osazenstvu Downing Street 10. V textu vládu obvinili z chaotické reakce na krizi v pečovatelském sektoru a stěžují si na „ubohé a namátkové“ dodávky ochranných pomůcek.

Britští zdravotníci také upozornili na to, že čísla, která v tomto ohledu úřady vypouští ven, jsou nižší než ta skutečná. Z nejnovějších odhadů podle charitativních organizací „zamrazí každého, kdo má v pečovatelském domě svého blízkého“.

Ministr zdravotnictví a sociální péče Matt Hancock, který mimochodem sám onemocněním covid-19 prošel, ve čtvrtek uvedl, že novým koronavirem je zasažených 15 procent pečovatelských domů. A že velmi brzy zveřejní počty mrtvých s koronavirem v těchto zařízeních.

Méně kyslíku do krve pacientů

Za posledních 24 hodin zemřelo na onemocnění v britských nemocnicích 888 lidí. Velká Británie měla v sobotu skoro 115 tisíc případů nakažených, obětí je v tuto chvíli přes patnáct tisíc.

Kromě vysokého nárůstu nakažených – poslední vlna čítala víc než 5 tisíc pozitivně testovaných – řeší zdravotnický sektor i nedostatek ochranných pomůcek a zdravotnického materiálu. A v nemocnicích hrozí výpadky při léčbě covid-19 tolik potřebného kyslíku. Podle Telegraphu museli zdravotníci v tichosti podle instrukcí lídrů britského zdravotnického systému NHS snížit hodnotu adekvátního množství kyslíku v krvi pacientů ve vážném stavu.

Nová nařízení dostali ředitelé nemocnic na začátku měsíce. Ve zdravotnických zařízeních byla podle britského The Guardian po kyslíku tak vysoká poptávka, že podle NHS hrozilo, že dojde k výpadku, což by ohrozilo zdraví pacientů. Některé nemocnice podle NHS překračovaly maximální průtok kyslíku z nádrží, čímž riskovaly, že zamrznou. A přísun životně důležitého plynu k pacientům s maskami nebo napojených na ventilátory se najednou citelně sníží.

A právě kvůli tomu bylo nemocnicím řečeno, aby snížily hodnotu, k níž při sycení krve kyslíkem míří. Z 94 až 98 procent nasycení se hodnota snížila na 92 až 96 procent. Normální saturace se ale pohybuje mezi 95 až 100 procenty – nízké nasycení krve kyslíkem může vést k selhání orgánů nebo poškození mozku.

Opatření se netýká jen pacientů s covid-19, ale všech. Podle potřeby a možností mohou některé nemocnice přistoupit ke snížení adekvátního množství kyslíku v krvi až na 90 až 94 procent nasycení. Ideálně by se ale měla zařízení držet spíše na hranici 94 procent.

„Není to ideální. Na devadesáti procentech se už blížíme ke kraji útesu, takže jsme spíš pro 94 procent, protože je to o krok dál,“ řekl Telegraphu zástupce zdravotnické organizace British Thoracic Society, doktor Graham Burns. Uvedl, že devadesátiprocentní hranice není nutně nebezpečná, ale čtyři procenta saturace krve kyslíkem navíc dávají lékařům více prostoru.

Podle Nicka Scrivena, prezidenta britské Společnosti pro akutní medicínu, lze přistoupit na sycení krve kyslíkem na 90 procent ve chvíli, kdy je pacient stabilizovaný. „Pokud ale někdo projde pohotovostí, měli bychom se snažit ho dostat na 94 procent,“ dodal Scriven.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené