Hlavní obsah

Prezident Světové banky složil funkci

Prezident Světové banky Jim Yong Kim odstupuje z funkce. (Video: AP, Reuters)

 

Reklama

7. 1. 2019 21:25

Prezident Světové banky Jim Yong Kim odstupuje ze své funkce s platností od 1. února. Funkci dočasně převezme současná výkonná ředitelka banky Kristalina Georgievová.

Článek

Prezident Světové banky Jim Yong Kim se rozhodl na přelomu ledna a února odstoupit z funkce, ve které strávil více než šest let. Oznámila to dnes banka. Nynější funkční období 59letého Kima přitom mělo vypršet až za tři roky. Prozatímní prezidentkou Světové banky se od 1. února stane její výkonná ředitelka Kristalina Georgievová.

Kim v čele Světové banky v roce 2012 nahradil Roberta Zoellicka. V roce 2017 pak tento Američan korejského původu nastoupil své druhé pětileté funkční období. „Bylo mi velkou ctí sloužit jako prezident této pozoruhodné instituce,“ uvedl Kim v tiskovém prohlášení banky.

Kim podle tiskového prohlášení bezprostředně po svém odchodu z funkce nastoupí do nejmenované firmy sídlící ve Washingtonu, která se soustředí na zvyšování investic do infrastruktury v rozvíjejících se zemích.

Světová banka byla původně založena na pomoc zemím zasaženým druhou světovou válkou. V současnosti je její hlavní úlohou snižovat chudobu prostřednictvím půjček vládám nebo soukromým subjektům rozvojových a středně bohatých zemí. Kromě peněz poskytuje i technickou pomoc a poradenské služby. Banka je vlastněna členskými zeměmi, podíly odpovídají hospodářské síle zemí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované