Hlavní obsah

V roce 2023 si Češi zvolí nového prezidenta

Foto: Profimedia.cz

Volby prezidenta ČR – ilustrační foto.

Reklama

13. 8. 2019 6:50

Rok 2023 přinese již třetí přímou volbu prezidenta ČR, lidé svými hlasy opět rozhodnou, kdo se stane hlavou státu na dalších 5 let. Jaký je systém prezidentských voleb v ČR, kdy je jejich termín a kdo může kandidovat?

Článek

Mezi lety 1993 až 2012 byl prezident České republiky volen v nepřímé volbě Parlamentem ČR. V lednu 2013 proběhly první přímé volby prezidenta ČR. Ve druhém kole zvítězil Miloš Zeman, který porazil svého protikandidáta Karla Schwarzenberga a stal se prvním přímo zvoleným prezidentem ČR. Svoje vítězství zopakoval i o pět let později v roce 2018, kdy v druhém kole porazil Jiřího Drahoše.

Termín volby prezidenta

Termín prezidentských voleb vyhlašuje předseda Senátu České republiky a to nejpozději 90 dnů před jejich začátkem. Zatím je znám pouze rok, následující přímé volby prezidenta ČR se budou konat v roce 2023.

Kdo může kandidovat

Navrhnout kandidáta na prezidenta může každý občan, kterému je minimálně 18 let s minimálně 50 tisíci podpisy. Další způsob je navrhnutí Parlamentem. V tomto případě musí kandidáta podpořit svými podpisy nejméně 20 poslanců nebo 10 senátorů.

Kandidátem na prezidenta může být kdokoliv, komu je minimálně 40 let. Funkční období prezidenta ČR je na 5 let a stejný kandidát může být zvolen pouze dvakrát za sebou.

Systém volby prezidenta

Od roku 2013 je v České republice přímá volba prezidenta. Občané tedy vhodí do volebních uren hlasy svému kandidátovi. Pokud po sečtení všech hlasů nezíská nikdo nadpoloviční většinu, postupují do druhého kola dva kandidáti, kteří získali nejvíce hlasů. V případě odstoupení kandidáta postupujícího do druhého kola ho nahradí další v pořadí po prvním kole.

Ve druhém kole je prezidentem ČR zvolen ten kandidát, který dosáhne nejvyššího počtu hlasů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované