Hlavní obsah

Při pokusu s Viagrou zemřelo v Nizozemsku 11 novorozenců

Video: Shutterstock.com, Seznam Zprávy

 

Reklama

25. 7. 2018 7:13

Lékaři v Nizozemsku zkoušeli urychlit vývoj plodů u matek s porušenou placentou podáváním Viagry. V důsledku pokusu zemřelo 11 novorozenců.

Článek

Při pokusu, při němž lékaři podávali těhotným ženám Viagru, zemřelo v Nizozemsku 11 novorozenců. Přípravek na poruchu erekce měl u žen, které mají špatně vyvinutou placentu, urychlit vývoj plodu, napsal zpravodajský server BBC News. Univerzitní zdravotnické centrum v Amsterodamu, které výzkum provádělo, testování okamžitě ukončilo a začalo problém vyšetřovat.

Na projektu, který centrum zahájilo v roce 2015, se podílelo 11 nemocnic po celém Nizozemsku. Látku zvanou sildenafil, která zlepšuje průtok krve, užívala zhruba polovina ze 183 těhotných žen, jež se výzkumu účastnily. Ostatní ženy užívaly placebo. Podle odborníků přípravek zřejmě u dětí způsobil závažná poškození plic.

S plicními potížemi se během výzkumu narodilo celkem 20 dětí, z nich pouze tři matkám, které Viagru neužívaly.

Podobná bádání dříve prováděla výzkumná centra v Británii, Austrálii nebo na Novém Zélandu. Experti tehdy neodhalili žádné negativní, ale ani pozitivní účinky Viagry na novorozence.

Nedostatečně vyvinutá placenta závažně omezuje růst plodu v děloze matky. Dítě se kvůli tomu může narodit předčasně, s malou porodní hmotností a nízkou šancí na přežití. Pro poruchu v současné době neexistuje žádná léčba.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:
Viagra

Doporučované