Hlavní obsah

Speciální jednotky USA zaútočily v Jemenu na Al-Káidu, sedm teroristů zemřelo

Americká armáda zabila sedm členů Al-Káidy. (Video: Oliver Sálus)

 

Reklama

24. 5. 2017 7:46

Od nástupu Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA počet útoků proti islamistům stoupl.

Článek

Útok speciálních amerických jednotek v Jemenu zabil sedm členů teroristické skupiny Al-Káida na Arabském poloostrově.

Šlo o první takový útok v centrální provincii Marib, jehož cílem bylo překažení operací Al-Káidy na Arabském poloostrově, jak později uvedl mluvčí Pentagonu Jeff Davis. Radikální odnož Al-Káidy je známá pod zkratkou AQAP. Zatím žádný nálet proti Al-Káidě nebyl podniknut tak hluboko v jemenském území.

Teroristy ostřelovali američtí vojáci, které na místě vysadily vrtulníky. Letectvo zároveň podnikalo přesně mířené údery na předpokládané útočiště vůdců Al-Káidy. Do akce byl povolán také speciální letoun palebné podpory AC-130.

Akcí proti radikálům v Jemenu přibývá spolu s nástupem Donalda Trumpa do Bílého domu. Spojené státy se touto cestou snaží zamezit posílení vlivu této skupiny. Považují ji za velmi nebezpečnou a obávají se jejích útoků na americkém území. Teroristé využívají chaosu, který v Jemenu vyvolává tamní občanská válka.

Konflikt mezi jemenskou vládou prezidenta Abdar Mansúra Hádího a menšinovými šíity trvá od roku 2014. Vládní jednotky mají teď pod kontrolou zhruba 70 procent území na jihu a východě země, povstalci ovládají severozápad včetně metropole Saná. Dočasným sídlem vládních úřadů je proto nyní Aden. Většina provincie Marib je pod kontrolou vládních sil.

Od jara 2015 pomáhá vládním jednotkám mezinárodní koalice v čele se Saúdskou Arábií, šíitské povstalce podporuje Írán.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované