Hlavní obsah

Mají tu pracovat Ukrajinci? Babiš se v první debatě před volbami střetl se Zaorálkem

Andrej Babiš byl první podle abecedy v debatě lídrů v Lucerně. Ale přišli i další "těžké váhy" říjnových voleb. Pusťte si záznam celé debaty.

12. 9. 2017 19:45

Kompletní záznam debaty lídrů politických stran, které patří k hlavním favoritům říjnových voleb do Sněmovny.

Článek

Jeden a půl měsíce před volbami se v pražské Lucerně sešli v reprezentativní debatě představitelé hlavních politických stran.

Za ČSSD přišel volební lídr Lubomír Zaorálek, za ANO a KDU-ČSL předsedové Andrej Babiš a Pavel Bělobrádek. TOP 09 zastupoval předseda Miroslav Kalousek, ODS předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura a komunisty místopředseda Jiří Dolejš.

V debatě, kterou uspořádala Britská obchodní komora v ČR ve spolupráci s Americkou obchodní komorou, Francouzsko-českou obchodní komorou a Severskou obchodní komorou, se vesměs shodli na nutnosti vyrovnaných veřejných rozpočtů a na tom, že by se česká ekonomika měla posunout od levné montovny k výrobkům s vyšší přidanou hodnotou.

„Měli bychom podpořit malé a střední podniky,“ řekl například Lubomír Zaorálek, podle něhož současný ekonomický model vede do „pasti“ nízkých mezd. „Pokud chtějí podnikatelé zaměstnávat lidi z Ukrajiny, ať jdou podnikat na Ukrajinu,“ řekl.

Proti tomu se ohradil Andrej Babiš a poukázal na Polsko, kde je podle něj milion Ukrajinců. „Není to pravda, neohrožuje to naše lidi. Jeďte se tam podívat,“ řekl.

Miroslav Kalousek a Zbyněk Stanjura pak mluvili o potřebě změnit daňové zátěže. TOP 09 chce například snížit odvody na sociální pojištění.

Podobnou změnu v nižším zdanění práce plánuje podle Zbyňka Stanjury i ODS. Upozornil v této souvislosti na problém nízkých mezd. Strana chce podle jeho slov návrat ke dvěma sazbám DPH, zrušit daň z nabytí nemovitosti či silniční daně za motorová vozidla.

Průběh debaty přinášíme v záznamu nahoře ve videu.

Volby do Poslanecké sněmovny se konají 20 a 21. října, tedy zhruba za měsíc a půl. Jejich favoritem je podle všech průzkumů předvolebních preferencí hnutí ANO Andreje Babiše, druhé místo průzkumy různých agentur přisuzují různým stranám, například ČSSD či ODS.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené