Hlavní obsah

Princ Harry a Meghan nebudou používat královské tituly, uvedla královna

Foto: Profimedia.cz

Princ Harry a Meghan.

Reklama

18. 1. 2020 20:05

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan už nebudou disponovat titulem královská Výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků. V oficiálním prohlášení to v sobotu uvedl Buckinghamský palác.

Článek

Harrymu a Meghan zůstanou tituly vévody a vévodkyně ze Sussexu, nebudou však oslovováni jako „jejich královská Výsost“. Z dohody s královnou vyplývá mimo jiné také to, že princ a jeho manželka už nebudou získávat žádné finance z veřejných zdrojů a že státní pokladně vrátí prostředky ve výši 2,4 milionu liber (přes 70 milionů korun), které utratili za renovaci svého britského sídla v hrabství Berkshire poblíž windsorského hradu.

„Jsem ráda, že po několika měsících rozhovorů a nedávných diskuzích jsme společně našli pro mého vnuka a jeho rodinu konstruktivní cestu vpřed. Harry, Meghan a Archie budou vždy milovanými členy mé rodiny,“ uvedla královna ve svém prohlášení.

„Chci jim (Harrymu a Meghan – pozn. red.) poděkovat za veškerou odhodlanou práci v této zemi i mimo ni. Jsem obzvlášť hrdá na to, jak se Meghan tak rychle stala členkou rodiny,“ pokračovala královna. „Celá rodina doufá, že dnešní dohoda jim umožní začít budovat šťastný a klidný nový život,“ dodala.

Nový model fungování Harryho rodiny má platit od jara letošního roku.Vévoda a vévodkyně ze Sussexu také sdělili, že mají v úmyslu vrátit peníze na rekonstrukci chaty Frogmore Cottage, která zůstane jejich rodinným domem ve Velké Británii.

Vnuk královny Alžběty II. způsobil začátkem ledna značný rozruch zveřejněním svého záměru opustit pozici jednoho z předních představitelů monarchie v zájmu většího soukromí své rodiny.

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan na začátku ledna oznámili, že se vzdají své role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými.

Britská královská rodina jejich přání respektuje a dohodla se s nimi na přechodném období, během kterého bude pár trávit čas v Británii i v Kanadě.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované