Hlavní obsah

Přírodní rezervace Chlum se rozšíří díky výskytu endemitu jeřábu

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

23. 10. 2020 22:50

Karlovarský kraj se chystá trojnásobně rozšířit rozsah území přírodní rezervace Chlum u Novosedel na Karlovarsku. Cílem je zajistit ochranu unikátní populaci endemického jeřábu manětínského.

Článek

Původní přírodní rezervace Chlum byla vyhlášena v roce 1947, unikátní populace endemického jeřábu manětínského v ní ale nebyla zahrnuta. „V případě předmětu ochrany přírodní rezervace Chlum jde o jeden z nejcennějších chráněných fenoménů i ve světovém měřítku - jeřáb manětínský se nikde jinde nevyskytuje. Předmětem ochrany jsou také společenstva teplomilných doubrav, skalní teplomilné vegetace a suťových lesů na čedičovém kopci,“ uvedl krajský radní Karel Jakobec (ODS).

Kraj chce kvůli zahrnutí centra populace druhu rozšířit rezervaci až trojnásobně, z 12,6 hektaru na 39 hektarů, a to o svahové suťové lesy a stepní biotopy, které se nehodí k lesnickému hospodaření. Cílem je podle radního zabezpečit a udržet přirozený vývoj území.

Jeřáb manětínský, který roste pouze na svazích Chlumské hory, je strom se širokou až deštníkovitou korunou a dorůstá do výšky až 16 metrů. Plody má červené kulovité malvice. V současné době je známo asi 200 jedinců. Druh byl zařazen mezi kriticky ohrožené druhy.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované