Hlavní obsah

Prezident se nesmí zahrabávat v Lánech. Proto na něj má jít žaloba, říká senátor

Foto: Profimedia.cz

Hostem Marie Bastlové byl senátor Pavel Fischer.

Reklama

24. 5. 13:18
aktualizováno • 24. 5. 16:07
Článek

Část senátorů uvažuje o nové žalobě na prezidenta Miloše Zemana k Ústavnímu soudu. Důvodem je postoj prezidenta ke kauze Vrbětice i další nejednoznačné kroky hlavy státu. Jak plánují postupovat?

Hostem Ptám se já byl senátor Pavel Fischer.

Ústavní žaloba na prezidenta republiky by jej v případě úspěšného projednání u Ústavního soudu mohla zbavit výkonu funkce. Tedy pokud by soud uznal, že Miloš Zeman není způsobilý – ať už ze zdravotních, či jiných důvodů – vykonávat funkci hlavy státu. Žalobu může Senát navrhnout po souhlasu většiny senátorů. Následně ji musí schválit i ústavní většina poslanců.

„Chceme důkladně zmapovat, jaká byla role Hradu v inkriminované době, kdy se stát dozvěděl o zapojení ruských špionů do výbuchu ve Vrběticích. Co prezidentská kancelář v tu dobu dělala a nedělala,“ informoval v minulém týdnu Seznam Zprávy senátor Václav Láska.

Zodpovědnost za přípravu podkladů padla na senátní výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost, který je vedený právě senátorem Pavlem Fischerem. Výbor rozjel sérii jednání s pozvanými hosty, kteří mají senátorům v utajené režii poskytnout veškeré informace o tom, co se dělo na různých rozhodovacích úrovních v období před sobotou 17. dubna, kdy premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček na narychlo svolané tiskové konferenci oznámili zjištění o ruském podílu na vrbětických výbuších a také odvetné vyhoštění ruských diplomatů. Senátoři se zabývají nejen rolí prezidentské kanceláře, ale i vicepremiéra Jana Hamáčka.

Podle Fischera je ale předčasné mluvit o ústavní žalobě, jeho výbor údajně provádí analýzu, na základě které doporučí na začátku června senátorům další postup. O tom, že udělal prezident Zeman ve svém úřadu chyby, ale Fischer nepochybuje. „Prezident reprezentuje stát navenek jako vrchní velitel ozbrojených sil, ve chvíli, kdy se děje něco nečekaného, nesrozumitelného nebo něco, co ohrožuje ČR a její suverenitu, musí vystoupit. Vidíme prezidenta, který nevystoupil. Sám k tomu říkal, že se zahrabal v Lánech, to není úkol prezidenta se někde zahrabávat. A musíme se ptát proč,“ vysvětlil Fischer v rozhovoru.

Podle senátora je ale podstatné ptát se, jakou roli hraje v celé věci hradní kancelář. „V českých pohádkách máme nejen příběhy králů a princezen, ale i nespolehlivých rádců, kteří svým vladařům podsouvají nejrůznější věci. My se musíme věnovat právě tomu, jak je možné, že prezident nezafungoval, jak měl,“ dodal.

V komunikaci Vrbětické kauzy udělala podle Fischera zásadní chybu i vláda. Ta měla volat po větší odezvě v zahraničí. „Máme před sebou režim, který se nerozpakuje poslat na naše území vojáky, aby tady dělali utajené operace a zabíjeli občany ČR. Z tohoto pohledu vláda neudělala dost,“ dodal.

A laxní by neměla podle něj diplomacie být ani k dění v Bělorusku, které včera donutilo na svém území přistát soukromé letadlo, aby vzápětí zatklo jednoho z pasažérů na palubě – opozičního novináře Ramana Prataseviče, kterému v zemi hrozí trest smrti. Podle Fischera jde o akt státního terorismu. „Proti mladému blogerovi nasadit stíhačky? To je neuvěřitelné,“ dodal s tím, že je třeba začít věc okamžitě vyšetřovat, pozastavit letecké civilní linky přes území Běloruska a bez dalších podmínek požadovat, aby byli všichni političtí vězni propuštěni na svobodu.

Co vše se už senátoři o krocích ústavních činitelů dozvěděli? A kde všude podle nich pochybili? Má ústavní žaloba na prezidenta šanci na úspěch?

Poslechněte si rozhovor v úvodním audiu, ve své oblíbené podcastové aplikaci. Pustit si ho můžete také ve videu:

Cesta Hamáčka do Moskvy jako kamufláž? To je fantasmagorie, říká senátor Fischer. (Video: Seznam Zprávy)

Ptám se já

Podcast Marie Bastlové. Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace.

Sledujte na Seznam Zprávách, poslouchejte na Spotify, v Apple Podcasts a dalších podcastových aplikacích.

Archiv všech dílů najdete tady. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja nebo na e-mail: audio@sz.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované