Hlavní obsah

Procento nejmajetnějších v minulém roce ovládlo čtyři pětiny bohatství, polovina lidstva nezískala nic

Organizace Oxfam tvrdí, že současné ekonomiky odměňují spíše bohatství než tvrdou práciVideo: AP

 

Reklama

22. 1. 2018 12:31

Zprávu vydala organizace Oxfam před Světovým ekonomickým fórem v Davosu, jehož se mají účastnit političtí a ekonomičtí lídři. Ti by se podle požadavků instituce měli snažit o řešení globálních nerovností.

Článek

Čtyři pětiny bohatství vytvořeného loni ve světě skončily u jednoho procenta nejbohatších lidí planety, zatímco nejchudší polovina lidstva nezískala nic. Upozornila na to nezisková organizace Oxfam, která závěry svých analýz nerovností ve světě tradičně zveřejňuje v předvečer Světového ekonomického fóra v Davosu.

„Miliardářský boom není známkou kvetoucího hospodářství, ale příznakem neúspěchu ekonomického systému,“ prohlásila ředitelka organizace Winnie Byanyimaová během představení zprávy. Její poznatky odhalují, že „naše ekonomiky odměňují spíše bohatství než tvrdou práci milionů lidí“.

Hrstka nejmajetnějších podle Byanyimaové dál bohatne, zatímco miliony lidí uvázly vinou nízkých platů v chudobě. Šéf jedné z pěti předních firem světové módy za pouhé čtyři dny vydělá tolik, kolik textilní dělnice v Bangladéši za celý svůj život.

Oxfam vypočítal, že bohatství této ekonomické elity se od roku 2010, tedy krátce po propuknutí hospodářské krize v roce 2008, zvětšovalo v průměru o 13 procent ročně, tedy šestkrát rychleji než průměrné mzdy. Vrcholem bylo období mezi březnem 2016 a březnem 2017, kdy počet lidí s majetkem přesahujícím miliardu dolarů (asi 21 miliard korun) rostl tempem jeden miliardář každé dva dny.

Byanyimaová dále kritizovala vyhýbání se placení daní a daňové úniky jako hlavní příčinu globálních nerovností a vyzývala vedoucí představitele, aby omezili daňové ráje a vynakládali peníze na vzdělávání, zdravotní péči a pracovní místa pro mladé lidi. Kritiku si vysloužil také americký prezident Donald Trump za vytvoření „vlády miliardářů“ a za nové daňové zákony, z kterých mají prospěch největší boháči, a ne obyčejní Američané.

Nejvíce postiženy celosvětovou nerovností jsou podle Oxfamu pracující ženy, neboť stále vydělávají méně než muži a zpravidla mají hůře placenou a nejistou práci. „Na celém světě ženy vydělávají méně než muži a jsou nadměrně zastoupeny v hůře placených profesích a v pracovních pozicích s nejistou perspektivou. Stejně tak z deseti nových miliardářů je devět mužů,“ konstatovala zpráva.

I časopis Forbes na prvních pět míst svého žebříčku nejbohatších lidí na světě loni umístil samé muže. Světové ekonomické fórum dříve odhadlo, že potrvá ještě 217 let, než ženy budou vydělávat stejně jako muži a na pracovišti dosáhnou rovnosti.

Oxfam vyzval vedoucí představitele chystající se do Davosu, aby se postarali o to, že ekonomika bude fungovat pro všechny, a ne pouze pro bohatou menšinu.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované