Hlavní obsah

Prokurátor: Novináře Chášakdžího na konzulátu uškrtili

Chášakdží byl podle istanbulského prokurátora uškrcen poté, co vešel na konzulát. (Video: Reuters)

 

Reklama

31. 10. 2018 16:57

Zavražděný novinář Džamál Chášakdží byl podle istanbulského prokurátora uškrcen. Mělo se tak stát hned po příchodu novináře na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu. Následně bylo podle slov prokurátora tělo Chášakdžího rozřezáno a zlikvidováno.

Článek

Saúdskoarabský novinář Džamál Chášakdží byl hned po příchodu na konzulát své země v největším tureckém městě Istanbulu uškrcen. Sdělil to dnes úřad istanbulského prokurátora, s nímž se tento týden sešel jeho saúdskoarabský protějšek. Jde o první oficiální informaci ze strany tureckých úřadů zabývajících se objasňováním Chášakdžího případu. Podle prohlášení istanbulského prokurátora bylo tělo následně rozčtvrceno a zničeno. Šlo podle něj o předem naplánovaný čin.

V prohlášení se také uvádí, že návštěva saúdskoarabského prokurátora nepřinesla konkrétní výsledek. Prokurátor Saúdské Arábie přicestoval do Turecka v neděli a dnes odjel.

Chášakdží šel 2. října na konzulát vyřídit si doklady o rozvodu a už z něj nevyšel. Turecko od počátku tvrdilo, že byl zabit, Saúdská Arábie to zprvu popírala, pak tvrdila, že zemřel nešťastnou náhodou při rvačce a nakonec přiznala, že byl zavražděn. Jeho tělo se dosud nenašlo a nebyli označeni hlavní viníci. Saúdská Arábie v jedné ze svých verzí tvrdila, že tělo bylo zabaleno do koberce, vyvezeno z konzulátu v autě a předáno „místnímu spolupracovníkovi“ ke zničení.

Turecký list Hürriyet s odvoláním na zdroje blízké vyšetřování napsal, že saúdskoarabský prokurátor odjel, aniž odpověděl na klíčové otázky. Turečtí vyšetřovatelé se s ním podělili o důkazní materiál, ale nelíbilo se jim, že saúdskoarabský prokurátor trval na tom, aby mu poskytli kopii záznamů z Chášakdžího telefonu.

Turecká strana údajně pojala nedůvěru, když saúdskoarabský prokurátor odmítl opakovaně odpovědět na otázky, kde je tělo, kdo jsou vrazi a kdo je místní spolupracovník, který zřejmě s vrahy ze Saúdské Arábie pracoval. Na turecké straně převládá podezření, že prokurátor do Turecka přijel, ne aby se podílel na objasnění vraždy, ale aby chránil korunního prince Muhammada bin Salmána.

Chášakdží byl kritikem korunního prince. Na konzulátu bylo 2. října saúdskoarabské komando, které téhož dne odcestovalo do Saúdské Arábie. Rijád ohlásil, že bylo kvůli případu zadrženo 18 lidí. Turecko opakovaně žádá o jejich vydání k soudu, což ale Rijád zamítá.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované