Hlavní obsah

Proměna za pět miliard. Na pražském Opatově se začne stavět

Foto: Finep

Vizualizace Nového Opatova.

Reklama

9. 1. 2020 14:13

Developerská společnost Finep ve spolupráci s firmou Starochodovská postaví v Praze na Jižním Městě čtvrť Nový Opatov zhruba za pět miliard korun. Stavět by se mělo začít příští rok, dokončení je plánováno na rok 2026.

Článek

Nová čtvrť u stanice metra Opatov má zahrnovat byty, kanceláře, obchodní plochy a veřejná prostranství včetně parku. „Jde o brownfield západně od Chilské ulice, který vznikl vyvážkou při stavbě metra a již více než 30 let čeká na zapojení do života obyvatel. Věříme, že v polovině letošního roku získáme územní rozhodnutí a příští rok začneme stavět,“ uvedl generální ředitel Finep Tomáš Pardubický.

Nová čtvrť má celkovou rozlohu 68 000 metrů čtverečních, tedy o polovinu víc než pražské Václavské náměstí, a vzniknout má ve třech až čtyřech etapách. V plánu je 414 bytů v osobním a družstevním vlastnictví, Finep počítá také s nájemním bydlením.

Kanceláře budou mít celkovou plochu 34 900 metrů čtverečních, 8 400 metrů čtverečních zaberou plochy pro veřejnou vybavenost a služby. „Srdcem nového centra bude náměstí o ploše 3 000 metrů čtverečních. Přiléhá k dopravnímu uzlu metra, kde vybudujeme bezbariérové přístupy k autobusům. Věříme, že toto náměstí se stane místem setkávání obyvatel, farmářských trhů, kulturních i společenských akcí,“ doplnil Pardubický.

Součástí čtvrti bude 1 392 podzemních parkovacích míst. Podle Pardubického budou o víkendech a svátcích nevyužitá parkoviště pod kancelářemi a obchody volně přístupná pro zájemce z okolí. „Navíc až pětina parkovacích stání bude vybavena zařízením pro zelenou energii, kterou budou zčásti dodávat solární panely na střechách vybraných budov,“ uvedl dále šéf Finepu.

Vizualizace Nového Opatova.

Finep hodlá v lokalitě postavit také asi 2,5 kilometru cyklotras s napojením na již existující síť cyklostezek. Počítá také s garáží pro kola, kde je bude možné uschovat. Investor má v plánu také zadržování dešťové vody. „Dvě třetiny z dešťových srážek zadržíme a dále využijeme pro vodní plochy, zalévání, údržbu, zvlhčení a ochlazení vzduchu v lokalitě. Dále vysázíme nejméně 400 stromů,“ dodal Pardubický.

Finep působí na českém trhu od roku 1995, postupně rozšířil své aktivity na Slovensko a do Mongolska. Zhruba 60 procent podnikání zabírá stavba a prodej bytů v Praze, necelou pětinu stavba kanceláří v hlavním městě.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované