Hlavní obsah

Protesty v Íránu mají další oběti, v noci zemřelo devět lidí

Írán úprava (Video: Soňa Barabášová)

 

Reklama

2. 1. 2018 9:13

Při nočních protestech v Íránu zahynulo dalších devět lidí. Protesty se konaly v celé zemi. Nespokojení Íránci začali demonstrovat minulý čtvrtek. Protesty mají dosud přes 20 obětí.

Článek

První dvě byly hlášeny v sobotu z Dorúdu na západě země, deset lidí přišlo o život při protestech v noci na pondělí.

Podle íránské státní televize se všechny incidenty v noci na dnešek staly v centru země. Ve městě Kahdarídžán demonstranti zaútočili na policejní stanici a pokusili se ukrást zbraně. O život tam přišlo šest lidí. Další dva, 11letý chlapec a dvacetiletý mladý muž, zemřeli ve městě Chomejní Šahr a v nedalekém Nadžafabádu byl loveckou zbraní zabit člen revolučních gard.

Motivem nespokojenosti lidí je špatná ekonomická situace a podle odborníků také beznaděj. Životní úroveň se totiž nelepší ani za současného prezidenta Hasana Rúháního, považovaného za stoupence reforem.

Situaci v Íránu sledují mnohé země, americký prezident a Izrael podpořili demonstranty, Německo je znepokojeno tím, že při protestech umírají lidé.

Tajemník íránské národní bezpečnostní rady Alí Šamchání prohlásil, že některé země vedou proti Íránu válku prostřednictvím internetu a sociálních sítí. Za nepokoji v Íránu jsou podle něj USA, Británie a Saúdská Arábie. „Asi 27 procent nových příspěvků na sociálních sítích zaměřených proti Íránu pochází od saúdskoarabské vlády. To, co se děje v Íránu, za pár dní skončí, není důvod se ničeho obávat,” řekl.

Současné protesty se hodnotí jako největší od znovuzvolení bývalého prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v roce 2009. Tehdy zemřelo podle oficiálních údajů kolem 30 lidí, podle neoficiálních až dvojnásobek. Ahmadínežád byl zvolen podruhé jako kandidát konzervativců a mnozí Íránci tvrdili, že volby byly zmanipulované. Někteří z protikandidátů se pak ocitli v mnohaletém domácím vězení.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované