Hlavní obsah

Protesty ve Venezuele pokračují. Maduro vyjádřil přes ruskou televizi vůli jednat s opozicí, volbu hlavy státu ale chce až v řádném termínu

Protesty ve Venezuele pokračují.Video: Redakce Seznam, Seznam Zprávy

 

Reklama

30. 1. 2019 22:01

Nové protesty zastánců opozice proti prezidentu Nicolási Madurovi proběhly ve venezuelském hlavním městě Caracasu. Maduro prostřednictvím ruské televize Ria Novosti vyjádřil vůli s opozicí jednat, na nové volby si však podle něj „Západ musí počkat“ až do řádného termínu, tedy do roku 2025.

Článek

Davy odpůrců prezidenta Nicoláse Madura se ve středu shromáždily v Caracasu a dalších velkých městech Venezuely, aby podpořily opozičního lídra Juana Guaidóa, který se minulý týden prohlásil za úřadující hlavu státu. Za šéfem opozicí ovládaného parlamentu stojí většina zemí v regionu a ve středu jej o své podpoře ujistil americký prezident Donald Trump. Protesty mají přimět Madura k vypsání předčasných voleb, socialistický vůdce však národu sdělil, že je ochoten před řádným termínem vypsat nanejvýš volby parlamentní.

Tisíce lidí se začaly v ulicích scházet v poledne místního času k poklidným protestům s cílem nevyvolat zásah bezpečnostních složek. Lidé podle webu deníku El Nacional zaplnili ulice na řadě míst Caracasu, ale i například ve městě San Antonio de Los Altos ve státě Miranda jižně od metropole. Kromě stovek venezuelských vlajek se v jejich rukou objevovaly transparenty jako „Pryč s diktaturou“ či „Guaidó prezident“.

„Mysleli si, že se dnes nechá venezuelský lid zastrašit, že rozesejí strach, ale my jsme v ulicích a v sobotu se vrátíme,“ řekl Guaidó během jedné z demonstrací před caracaskou univerzitou UCV s odkazem na plánovaná víkendová shromáždění. Nejvyšší soud, který je na straně Madura, Guaidóovi nechal obstavit účty, zakázal mu vycestovat a vede vyšetřování, které by mohlo vést i k jeho zatčení.

Pětatřicetiletý politik se za pomoci demonstrací pokouší přimět Madura, aby umožnil obyvatelům vybrat nového prezidenta. Podle opozice byly loňské volby neregulérní a Maduro se svého druhého mandátu ujal začátkem ledna protiprávně.

V Caracasu čeká letadlo

Socialistický vládce, který čelí rostoucímu tlaku za podpory Ruska nebo Číny, nabídl opozici prostřednictvím ruské agentury Ria Novosti dialog zajišťovaný zahraničními prostředníky. Několik snah o rozhovory ale už v minulosti ztroskotalo, neboť Maduro nebyl ochoten přistoupit na jakékoli opoziční požadavky, jejichž cílem bylo posílit demokratické principy.

Maduro se ve středu ve státní televizi objevil uprostřed vojáků shromážděných na základně v Caracasu a ti mu hlasitě přísahali věrnost. Právě loajalita armády je považována za klíčovou podmínku jeho setrvání u moci a obrázky Madura obklopeného uniformami se podle médií staly v televizi každodenním programem.

Guaidó tento týden nabídl příslušníkům ozbrojených sil amnestii, pokud umožní nenásilný přechod k demokracii.

Podle úterních zpráv dorazil do Caracasu boeing ruské společnosti Nordwind. Spekulovalo se o tom, že má evakuovat venezuelskou vládu nebo odvézt do Ruska 20 tun zlata. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že takovou informaci nemá. Ujistil také, že je Rusko připraveno pomoci situaci ve Venezuele uklidnit.

Guaidó ve středu vyzval Evropskou unii, aby proti Madurovu režimu zavedla sankce. „Žijeme v diktatuře a je třeba vyvíjet tlak. Je to zkorumpovaný režim, potřebujeme více sankcí ze strany EU, tak jak se rozhodly Spojené státy,“ citoval Guaidóa německý Bild.

Maduro také řekl, že navzdory všemu je ochoten setkat se s Trumpem „kdekoli si to bude přát“, avšak dodal, že to není pravděpodobné, protože Trumpovi poradci se tomu budou snažit zabránit. Jeho rozhovory s opozicí prý podporuje Mexiko, Uruguay, Bolívie, Rusko, Vatikán a několik evropských zemí, které nejmenoval.

Reklama

Doporučované