Hlavní obsah

Proti pytlákům vodní děla. Rybáři z KLDR jezdí pro olihně do japonských vod

Proti pytlákům vodní děla. Rybáři z KLDR jezdí pro olihně do japonských vod. (Video: Daniela Kučerová , AP)

 

Reklama

18. 6. 2019 17:55

Japonsko ze svých vod od května vykázalo přes 300 severokorejských rybářských lodí, informovala dnes agentura AP s odvoláním na japonskou pobřežní stráž. Rybáři nelegálně lovili v japonské výlučné ekonomické zóně v Japonském moři. Podle místních úřadů našla Jižní Korea ve svých vodách čtyři severokorejské rybáře. Dva z nich se rozhodli do KLDR nevrátit.

Článek

Kvůli narůstajícímu počtu severokorejských pytláků musely japonské úřady navýšit počty hlídek v rybářské oblasti mělkých vod zhruba 300 kilometrů západně od japonského pobřeží, které je bohatá na olihně. Japonská pobřežní stráž použila vodní děla asi na padesátku plavidel, která ignorovala její upozornění.

Podle odborníků narůstající počty severokorejských pytláků souvisejí s kampaní KLDR na podporu rybolovu. Zemi trápí nedostatek potravin a zdravotní potíže způsobené nepestrou stravou, které může větší konzumace ryb vyřešit. Rybáři se do japonských vod vydávají proto, aby splnili kvóty, říkají odborníci.

Ročně se k severnímu pobřeží Japonska díky větru a vodním proudům dostanou desítky takzvaných „lodí duchů“. V sobotu Jižní Korea zachránila z rozbité loďky čtyři Severokorejce. Proud je unesl 150 kilometrů jižně od hranice, která dělí vody obou zemí u východního pobřeží Korejského poloostrova. Dva z mužů si přáli v Jižní Koreji zůstat, dva se vrátili zpět do KLDR.

Přeběhlictví občanů je pro Severní Koreu citlivým tématem. Země často svého jižního souseda obviňuje z toho, že její občany příliš podporuje v tom, aby se do totalitního státu nevrátili. Od rozdělení obou zemí v roce 1953 přeběhlo z KLDR do Jižní Koreji zhruba 30 000 osob, uvedla agentura AP s odvoláním na jihokorejské vládní zdroje. Podle agentury AP jsou severokorejské rybářské lodě obzvláště náchylné, protože postrádají potřebnou robustnost a vybavení pro návrat domů.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované