Hlavní obsah

Proudy bahna pohřbily vesnice v Chile

Záběry z helikoptéry na chilskou vesničku, ve které si sesuv půdy vyžádal pět mrtvých (Video: Reuters)

 

Reklama

17. 12. 2017 10:20

Silné víkendové deště na jihu Chile vedly k rozvodnění řeky a následnému sesuvu půdy. Ten za sebou zanechal pět mrtvých, osm zraněných a patnáct lidí se stále pohřešuje.

Článek

Proud bahna se v sobotu po prudkém nočním lijáku prohnal vesničkou Villa Santa Lucía v horách v jižním Chile a zanechal po sobě nejméně pět mrtvých a 15 nezvěstných. Chilská prezidentka Michelle Bacheletová informovala média, že osm dalších lidí utrpělo zranění, čtyři z nich vážná. K neštěstí došlo v odlehlém údolí regionu Los Lagos asi 1100 kilometrů jižně od Santiaga de Chile.

Villa Santa Lucía leží v Patagonii na okraji populárního národního parku Corcovado. Vesnice má asi 300 obyvatel a 200 domů, desítky z nich jsou nyní zničené, napsal zpravodajský server BBC.

Pohřešuje se patnáct osob

Vysoký činitel chilského ministerstva vnitra Madmud Aleuy zprvu informoval o třech obětech - dvou místních ženách a jednom turistovi - prezidentka Bacheletová poté informovala o dalších dvou obětech. Jejich identita zatím není známá. Záchranáři po neštěstí stále pátrají po přeživších, pohřešuje se nejméně 15 osob.

V oblasti na jihu Chile o víkendu spadlo během 24 hodin přes 11 cm srážek, což vedlo k rozvodnění řeky a kolapsu části svahu nad vesnicí. Valící se bahno poničilo místní školu, několik domů, silnice a také volební místnost, ve které měli obyvatelé hlasovat v rámci dnešního druhého kola prezidentské volby. Obec ztratila dodávky elektrického proudu a vody.

„Nařídila jsem záchranářům, aby k ochraně obyvatel Villa Santa Lucía nasadili všechny potřebné prostředky,” uvedla na Twitteru Bacheletová. V oblasti platí kvůli vytrvalým dešťům nejvyšší stupeň varování, počasí by se však mělo postupně zlepšovat.

Žhavé peklo. Mohutný požár v Kalifornii vyhání z domů televizní hvězdy

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované