Hlavní obsah

Průběžná čísla ukazují, že agresivnější mutace viru prostupuje Českem

Foto: Profimedia.cz

Jednotka intenzivní péče (ilustrační obrázek).

Reklama

7. 2. 2021 14:25

Takzvaná britská mutace je nakažlivější než původní forma koronaviru. Podle šéfa ÚZIS Duška její šíření může za to, že se epidemická situace nelepší.

Článek

Agresivnější, takzvaná britská mutace koronaviru se v Česku podle předběžných, neúplných a zatím oficiálně nepublikovaných výsledků vyskytuje v řádu desítek procent, v některých oblastech zřejmě i víc než 50 procent. Na Twitteru to uvedl imunolog Zdeněk Hel z iniciativy vědců Sníh. Situace je podle něj alarmující, dosavadní výsledky označil za velice nepříznivé, až šokující.

„Nerad přináším špatné zprávy. Podle předběžných výsledků je incidence britské varianty v řádu několika desítek procent, v některých oblastech možná i přes 50 procent. Britská varianta viru se brzy stane v ČR dominantně přenášeným typem viru SARS-CoV-2,“ uvedl Hel.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek sice zmírnil Helův odhad, ale uznává, že právě tato mutace je v současnosti největším problémem, proč se nedaří dostat epidemii do čísel, která by neohrožovala například situaci v nemocnicích.

„V tuto chvíli probíhá vyhodnocování vzorků, které odebrali, ve Státním zdravotním ústavu. Z těch zpráv rozhodně nevyplývá, že by to bylo padesát procent, alespoň co jsem já viděl,“ řekl Dušek v České televizi. „Pokud mohu říct, tak z těch vzorků, u kterých bylo nahlášeno podezření, zatím prokázaná mutace je hlášená v průběžných datech, ale třikrát bych podtrhl průběžných datech, myslím, že z deseti procent,“ dodal.

Šéf ÚZIS zároveň zdůraznil, že tzv. britskou mutaci koronaviru není možné zlehčovat. Kvůli vyšší nakažlivosti (1,4 až 1,7krát vyšší) je zřejmě jen otázkou času, kdy mezi zkoumanými nálezy převáží.

„Vyjdeme-li vstříc tím, že bychom nedodržovali opatření nebo zvyšovali mobilitu, počet kontaktů mezi lidmi, tak o to rychleji dosáhne dominance, což by bohužel mohlo znamenat i návrat k růstu epidemie jako takové,“ popsal Dušek.

Jihoafrická mutace v Česku

Hel v rozhovoru pro televizní stanici CNN Prima News také řekl, že v Česku už je pravděpodobně přítomna i jihoafrická varianta viru, byť prozatím ve velmi malé míře. Ta je stejně jako britská mutace také výrazně nakažlivější než původní koronavirus, navíc účinnost dosavadních vakcín proti jihoafrické mutaci je výrazně nižší, dodal Hel.

Šíření mutace nelze zastavit, ale lze ho zpomalit, dodal. Za prioritu považuje urychleně zajistit výrobu takzvaných polyvalentních vakcín, které budou účinně chránit proti všem variantám koronaviru. Hel podle svých slov už dvakrát telefonoval s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO), jednání označil za velmi vstřícné a produktivní, věří ve spolupráci.

Jaký podíl nových případů má na svědomí takzvaná britská mutace, české úřady zatím nezveřejnily. Sekvenací, tedy přečtením genetické informace viru, byly dosud potvrzeny desítky případů mutace zhruba v polovině krajů. Touto náročnou a podrobnou metodou se ale vyšetřuje jen velmi malé procento pozitivních vzorků. Bylo ale potvrzeno, že nakažlivější forma viru je v Česku už od prosince.

270 tisíc nakažených v únoru

Podle mluvčí Ministerstva zdravotnictví Barbory Peterové lze přesnější data o výskytu britské mutace v jednotlivých krajích očekávat asi za dva týdny.

„Spíše než sledovat, kde je prokázán výskyt uvedené mutace, je v tuto chvíli důležitější se maximálně zaměřit na důsledné dodržování veškerých protiepidemických opatření,“ uvedla Peterová. Krajské hygienické stanice provádějí epidemiologické šetření a trasování rizikových kontaktů na základě informace o pouhém podezření na britskou variantu viru, dodala.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v pátek ČTK řekl, že pokud se britská mutace více rozšíří, může být nakažených v únoru téměř stejně jako v říjnu, kdy poslední vlna epidemie vrcholila. Rizikový model, který počítá se šířením rychlejším o 30 až 40 procent, předpovídá na únor až 279 000 nakažených. Za prvních šest únorových dní přibylo v Česku skoro 47 500 případů covidu, v mezitýdenním srovnání počet nakažených roste.

Například na Slovensku se přítomnost nakažlivější mutace koronaviru ukázala u téměř tří čtvrtin zkoumaných vzorků. Podle premiéra Igora Matoviče nebyl v žádné jiné zemi EU zjištěn tak vysoký podíl.

Reklama

Související témata:

Doporučované