Hlavní obsah

Průzkum měsíc před volbami: Směr pomalu ztrácí, Kotlebovci druzí

Foto: Profimedia.cz

Fotografie z tiskové konference Směru-SD.

Reklama

16. 1. 2020 16:55

Podle výsledků sondáže agentury Focus zhotovené tento měsíc klesla podpora vládní strany Směr – sociální demokracie (Směr-SD) na 18,7 procenta. Krajně pravicová strana Kotleba – Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) by podle průzkumu obsadila druhé místo s 13,6 procenta. Parlamentní volby Slovensko čekají příští měsíc.

Článek

Průzkum agentura Focus vypracovala dříve v tomto měsíci na objednávku koalice neparlamentních stran Progresivní Slovensko (PS)/Spolu.

Podporu Směru-SD expremiéra Roberta Fica vyjádřilo v průzkumu 18,7 procenta ze skupiny rozhodnutých voličů, v prosinci preference strany dosáhly 19,6 procenta. Na druhém místě skončila LSNS, která si polepšila na 13,6 procenta z prosincových 11,8 procenta.

Za LSNS, která se kriticky vyjadřuje například vůči NATO a Romům a hlásá boj proti korupci a politické mafii, následovala koalice PS/Spolu (10,5 procenta) s těsným náskokem před novou stranou Za lidi (10,3 procenta) exprezidenta Andreje Kisky.

Do slovenské sněmovny by se dostalo devět stran. Blízko pětiprocentní hranice, jejíž zdolání ve volbách stranám zaručuje vstup do parlamentu, skončilo hned několik subjektů. Mezi nimi jsou vládní Slovenská národní strana s podporou 5,1 procenta, dále opoziční Svoboda a Solidarita (5,4 procenta) a neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí (šest procent).

I tento průzkum mezi více než tisícovkou respondentů potvrdil, že stávající tříčlenná koalice by nezískala ve sněmovně většinu. Popularita koaliční strany Most-Híd, která zastupuje i početnou maďarskou menšinu v zemi, dosáhla v průzkumu čtyř procent. Obliba strany se již delší dobu pohybuje pod pěti procenty.

V jiném lednovém průzkumu agentury AKO vedl Směr-SD s podporou 17,7 procenta před LSNS s preferencemi na úrovni 11,7 procenta.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené