Hlavní obsah

První Čech překonal Severní kanál, nejtěžší plaveckou výzvu na světě

Jaroslav Chytil po přeplavání Severního kanálu.

Reklama

20. 8. 2018 16:53

Téměř 42 kilometrů nepřetržitého plavání v rozbouřeném moři o teplotě 12 až 13 °C. Bez neoprenu, zato za doprovodu lachtanů a žahavých medúz. Amatérský plavec Jaroslav Chytil překonal jako první český muž kanál mezi Skotskem a Severním Irskem a zařadil se mezi světovou plaveckou elitu.

Článek

Amatérský plavec Jaroslav Chytil jako první Čech 5. srpna přeplaval Severní kanál. Jedná se o jeho první bod z plavecké výzvy „Ocean's Seven“. Výzva zahrnuje sedm náročných kanálů po celém světě. Severní kanál je z nich nejvíc náročný. Chytil je teprve druhým Čechem, co kanál přeplaval. Jako první se to povedlo Abhejali Bernardové, která kanálem mezi Skotskem a Severním Irskem výzvu zkompletovala.

Severní kanál je dálkovými plavci považovaný za vůbec nejobtížnější přeplavbu. „Trasa měří vzdušnou čarou 34,5 kilometru a je tedy pouze o půl kilometru delší než La Manche, ale kvůli mořským proudům je potřeba uplavat vždy podstatně více,“ přibližuje plavec výzvu, k jejímuž pokoření potřeboval na počátku srpna 16 hodin a 4 minuty. Náročnost výkonu umocňuje také velmi chladná voda, jejíž teplota se pohybuje okolo 13 °C. „Letošní horké léto navíc způsobilo přemnožení žahavých medúz, talířovek, jejichž chapadla mohou dosahovat až 5 metrů daleko a jsou opravdu velmi nepříjemná,“ doplňuje Jaroslav Chytil.

Potrápilo jej i počasí. „Zpočátku bylo moře relativně klidné, a tak jsme čas přeplavby odhadovali na 14 hodin. Pak se ale počasí pokazilo a kromě větru byly i velké vlny,“ popisuje Jaroslav Chytil. Jeho rychlost se zpomalila a do blízkosti skotského pobřeží se proto dostal až pozdě, v době odlivu. „Protiproud byl v závěru tak silný, že jsem postupoval jen velmi pomalu. Když jsem přestal zabírat, abych se například napil, proud mě hned unášel zpět,“ vzpomíná.

Chytil musel plavat i v noci jen za pomoci malého světla.

Severní kanál je jedním z takzvaných Ocean's Seven. Sedm obtížných dálkových plaveb po celém světě zahrnuje dále i kanál La Manche, kalifornskou Catalinu, Gibraltarskou úžinu, Cugarský průliv mezi japonskými ostrovy a kanál Kaiwi na Havaji. Severní kanál je nejtěžším z nich a dosud jej včetně Jaroslava Chytila pokořilo 40 mužů a 18 žen. Vůbec první pokus překonat tento kanál učinila Mercedes Gleitzeová v roce 1928, prvním úspěšným plavcem se ale stal až v roce 1947 Angličan Tom Blower.

Jaroslav Chytil (1976) se plavání věnuje ve svém volném čase. Trénovat začal v roce 2011. Severní kanál byl jeho vůbec první zkušeností s Ocean's Seven. Během příprav na přeplavbu uspořádal Jaroslav Chytil veřejnou sbírku nazvanou Severním kanálem pro dětský úsměv. Je určena na podporu Dětské dopravní nadace, která pomáhá dětem, jež přišly o rodiče při dopravních nehodách.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované