Hlavní obsah

Půl vesnice Arméni, půl Ázerbájdžánci: Válka je náš společný nepřítel

Svět bez obalu: V gruzínské vesnici spolu žijí bok po boku Arméni i Ázerbájdžánci. Obyvatelé Tsofi doufají, že se od nich ostatní přiučí, jak žít dohromady. (Video: Milan Šíma, RFE/RL)

 

Reklama

12. 11. 2020 19:32

Tsofi je jednou z několika vesnic v gruzínské oblasti Marneruli, kde spolu žijí bok po boku Arméni i Ázerbájdžánci. Obnovené boje v Náhorním Karabachu tady zasáhly každého, ale vesničané se snaží se kvůli tomu nehádat.

Článek

V Tsofi, kde natáčeli reportéři Rádia Svobodná Evropa, se všichni snaží spolu mluvit.

„Tohle je pohostinná vesnice. Jsme tu vůči sobě přátelští. Jedna arménská rodina žije v tomto domě,“ ukazuje etnický Ázerbájdžánec. „Zbytek nás jsou Ázerbájdžánci. V mém domě spolu o válce hovoříme. Chceme mír, chceme, aby se zastavilo krveprolití. Nikdo nechce být nepřátelský. A místní Arméni si myslí totéž. Nechtějí tady žádné spory. Když se potkáme, tak mluvíme i o tom.“

Jeho soused souhlasí: „Pro mě znamená válka smrt. Konec života. Konec světa. Samozřejmě, že mě to bolí. Moc mě to zasáhlo. Na co je všechno to krveprolití? Nemohou to nějak vyřešit v míru? Mladí vojáci umírají. Mírumilovní občané jsou bombardováni. Lidé umírají. Oni bombardují a naši chlapci umírají. Nikdo nepotřebuje válku. Válka není k ničemu.“

Při konfliktu v Náhorním Karabachu, který skončil podepsáním mírových dohod 9. listopadu, zemřelo okolo 1200 arménských vojáků. Ázerbájdžánci počty svých mrtvých nezveřejnili.

Obě strany spolu bojovaly o spornou enklávu už v 90. letech, ale obyvatelé Tsofi se prý soustředí spíše na věci, které mají oba národy společné.

„Tady mezi sebou teď nemáme žádné konflikty - ať už jste Armén, nebo Ázerbájdžánec. Nedávno tady jeden z Arménů zemřel a všichni jsme přišli na jeho pohřeb. A když někoho pohřbíváme my, tak přijdou zase oni. Naše děti tu spolu vyrůstají. Hovoří arménsky a i ty arménské umí azeri. Žijeme tu jako jedna rodina,“ popisuje další z obyvatel vesnice.

„Je mi 83 let a nepamatuji se na nic špatného, co by mi Ázerbájdžánci udělali. A oni k nám mají stejný postoj. Žijeme tady v míru. Často pracuji v té části vesnice, kde žijí oni. Navštěvujeme se na svatbách nebo pohřbech. Máme vždy respekt vůči tomu druhému. Tak to je.“

Náhorní Karabach byl uznán jako součást Ázerbájdžánu, ale etničtí Arméni, kteří tvoří většinu místního obyvatelstva, pod ázerbájdžánskou vládou odmítli žít.

Jak na to nahlížejí Ázerbájdžánci v gruzínské vesnici? „Když ten konflikt začal, Arméni tvrdili, že Náhorní Karabach patřil vždy jim a že ho Sověti dali Ázerbájdžánu. Naši chlapci říkají, že to není pravda. Říkají, že tato země vždy patřila našim předkům. Není na nás, abychom rozhodli, kdo má pravdu. Jsou tady historici a politici - ať to rozhodnou oni. Protože, když se tam bude bojovat, tak se začne říkat, že i tady v Gruzii si Arméni a Ázerbájdžánci jdou po krku. Tohle nechceme. Jsou tady vlády a odpovědné autority, tak ať to rozhodnou ony.“

Obyvatelé Tsofi doufají, že se od nich ostatní přiučí, jak žít dohromady. Pro ně je totiž válka společný nepřítel.

Podrobnosti v úvodním videu.

Reportáž je součástí pořadu Svět bez obalu, jehož archiv najdete zde. A můžete nás sledovat také na Facebooku.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované