Hlavní obsah

Putin a Erdogan se shodli v otázce Jeruzaléma: Jeho uznání za hlavní město Izraele destabilizuje Blízký východ

Putin a Erdogan budou nadále v úzkém kontaktu ohledně vývoje situace (video: AP).

11. 12. 2017 23:12

Rusko a Turecko reagují na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako metropoli Izraele. Podle nich názor amerického prezidenta Donalda Trumpa vede k destabilizaci situace na Blízkém východě.

Článek

Vladimir Putin v pondělí na tiskové konferenci v Ankaře prohlásil, že on a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan sdílí stejný názor. A to v otázce uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele.

Turecký prezident potvrdil, že v otázce Jeruzaléma a posledních kroků Spojených států sdílejí obě země stejný názor. Dodal, že oba prezidenti budou nadále v úzkém kontaktu ohledně vývoje situace.

Při pondělní návštěvě Káhiry Putin řekl, že „všechny kroky, které předcházejí možné dohodě mezi Izraelem a Palestinci, jsou kontraproduktivní a destabilizující”.

Ruský prezident zároveň vyzval k „okamžitému obnovení přímých izraelsko-palestinských rozhovorů o všech sporných otázkách, včetně statusu Jeruzaléma”, uvedla to agentura AFP.

Na rozhodnutí Donalda Trumpa o jednostranném uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele se snesla kritika z celého světa. V arabských zemích vypukla série protestů. Od středy si střety na palestinských územích vyžádaly životy čtyř Palestinců a více než tisícovku zraněných.

Íránský ministr obrany Amír Hátamí v pondělí řekl, že Trumpův krok urychlí zničení Izraele a dvojnásobně posílí jednotu muslimů. Šéf generálního štábu íránské armády označil Trumpovo rozhodnutí za hloupé. Podle něj to lze brát jako začátek nového palestinského povstání.

K situaci se vyjádřil v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem i český prezident Miloš Zeman. Navrhl, aby Česká republika Trumpovo rozhodnutí podpořila. Designovaný premiér Andrej Babiš má ale opačný názor. Trumpovo rozhodnutí nepovažuje za správné.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené