Hlavní obsah

Putin Forever. Rusko dává prezidentovi bianko šek na dalších 16 let

Foto: Profimedia.cz

Vladimir Putin dostal možnost kandidovat i v příštích dvou prezidentských volbách.

Reklama

2. 7. 2020 11:19
Článek

Vladimir Putin v čele Ruska až do roku 2036. O tom, ale také o dalších ústavních změnách se rozhodlo v celostátním referendu. O co všechno v hlasování šlo a jakou roli Putin v dnešním Rusku má?

Prezident Putin v lednu oznámil, že chystá ústavní změny – mezi nimi bylo i vynulování předchozích prezidentských období, což by Putinovi umožnilo znovu kandidovat do čela Ruska. Změny už před referendem odhlasovaly obě komory parlamentu, hlasy ruských občanů tak byly spíše symbolickým krokem.

V době nahrávání Checkpointu, tedy ve středu, se sedmidenní referendum teprve chýlilo ke konci – výsledky ale nepřekvapily. Vladimir Putin bude mít možnost setrvat ve své funkci ještě 16 let, respektive po skončení aktuálního mandátu může ještě dvakrát kandidovat. U moci by tedy teoreticky mohl být do roku 2036, což by bylo déle, než byl Josif Stalin.

Podle oficiálních výsledků ústavní změny podpořilo 77,9 procenta účastníků referenda. Volební účast pak podle ústřední volební komise činila 65 procent.

Podle britského politologa Marka Galeottiho, který působí i na Ústavu mezinárodních vztahů, si tímto hlasováním Putin především otevřel dveře k dalším možnostem.

„Konstituční reforma má Putinovi především ponechat určité politické možnosti. Obával se toho, že ruská politická elita bude řešit otázku, co se bude dít v roce 2024, když budou volby,“ vysvětluje v Checkpointu Galeotti. „Putin sám vlastně úplně neví, co bude dělat on. Proto si chce nechat otevřené dveře k dalšímu mandátu. Pokud do té chvíle bude mít kolem sebe někoho, komu bude důvěřovat, vytvoří k tomu cestu. To je klasický Putin. Není to o žádných dlouhodobých plánech, je to o tom, mít možnost,“ dodává odborník.

Konstituční balíček, o němž se hlasovalo v referendu, se kromě Putinova prezidentství zabýval i dalšími záležitostmi. Kreml třeba nasliboval různé sociální výpomoci, reformy zahrnují i zmínku o tom, že manželství je svazkem muže a ženy. A Rada státu, poradní orgán prezidenta, dostane víc pravomocí, což pro Putina do budoucna znamená právě ony zmíněné otevřené dveře – časem by mohl stát v čele právě této rady.

Putin, Putin, Putin

Vladimir Putin už je na ruské politické scéně opravdu dlouho – kdyby se sečetly všechny jeho funkce, dalo by to dohromady rovných 36 let. Od jeho první prezidentské inaugurace ale letos uplynulo přesně dvacet let. Z „nové tváře“ ruské politiky se časem stala „známá firma“. Je stále více předvídatelný.

Aktuálně se odborníci shodují na tom, že jeho pozice paradoxně slábne. „Putin nemá žádné nové nápady, u vlády už je dvacet let, není schopen se nějak reformovat. Když se důkladně podíváme na putinismus, vidíme, že Rusko se stává postupně méně a méně legitimním státem, a to jak v zahraničí, tak doma,“ říká v Checkpointu politolog Galeotti. „Putin má ale naprostou kontrolu nad systémem a nenechá svou pozici nikým ohrozit. Myslím, že se budeme muset smířit s tím, že bude vládnout Kremlu ještě dlouho.“

Aktuální epizodu podcastu Checkpoint, která se zabývá referendem o konstitučních reformách v Rusku, si pusťte v přehrávači nahoře.

Checkpoint

Desetiminutovka o světovém dění s redaktorkami Jolanou Humpálovou (@Jolana_H) a Evou Soukeníkovou (@eva_souk). Každý čtvrtek na Seznam Zprávách, Spotify, v Apple Podcasts a dalších aplikacích.

Archiv všech dílů Checkpointu najdete zde, ostatní podcasty Seznam Zpráv zde. Svoje tipy, postřehy, nápady i připomínky pište na audio@firma.seznam.cz.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované