Hlavní obsah

Vrbětice ukončily jednu éru, říká reportér nominovaný za kauzu na prestižní cenu

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Reportér Seznam Zpráv Vojtěch Blažek.

Reklama

20. 6. 2022 11:00

Reportér Seznam Zpráv Vojtěch Blažek je nominovaný na Novinářskou cenu za práci na kauze výbuchů muničních skladů ve Vrběticích. Čím se oceňovaný text podle něj odlišoval? A překvapily ho rozsáhlé dopady mezinárodní aféry?

Článek

Konkurence je i letos velká. A konkrétně kauze Vrbětice se věnovala všechna média. Bylo pro tebe překvapením, že ses se svým textem dostal do nominací? A máš nějakou teorii, proč vybrali zrovna tvůj text, čím se nakonec od jiných článků odlišoval?

Překvapení to pro mne bylo. Protože můj článek je navíc jiný než ty ostatní. Kolegové z různých redakcí mají v nominacích články, které jsou aktuální i dnes, dalo by se říct tak trochu nadčasové. Ten můj je jiný, informace, které jsem jsou v něm obsažené, byly cenné ve chvíli, kdy text vyšel. To znamená v den, kdy premiér Babiš s ministrem vnitra Hamáčkem oznámili, že za výbuchy ve Vrběticích stojí ruští rozvědčíci. V té době jsem už dva týdny s touhle informací pracoval, ověřoval ji, sbíral k ní další informace a svědectví. Takže když večer oba politici vystoupili na tiskové konferenci a řekli o té kauze vlastně jen pár detailů, my jsme na Seznam Zprávách začali vydávat články s dalšími podrobnostmi případu, které v té chvíli byly zcela nové.

Vybavíš si, za jakých okolností jsi tenkrát informace ověřoval?

To asi nikdy nezapomenu, protože to bylo chvílemi za dost konspirativních okolností. Ale omlouvám se, víc k tomu říct nemůžu.

Napadlo tě na začátku, do jakých rozměrů se kauza nakonec vyvine a jaké zemětřesení spustí?

Asi ne úplně, člověk nemůže nikdy vědět, co informace hozené do veřejného prostoru způsobí. Ale ano – když jsem poprvé uslyšel, že Vrbětice jsou dílem Rusů a navíc stejných, kteří otrávili agenta Skripala, řekl jsem si: No pane jo, to asi nastane mezinárodní hukot. Pokud tedy česká strana najde odvahu tyto informace alespoň částečně zveřejnit. Nakonec nastal – a vlastně znamenal mimo jiné oslabení prezidenta a ruských špionážních aktivit u nás.

Kde můžete hlasovat pro nominovaný článek

Reportér Seznam Zpráv Vojtěch Blažek je nominován v Česko-slovenské ceně veřejnosti, ve které o vítězi rozhoduje počet nasbíraných online hlasů. Hlasování je otevřeno do 21. června 2022 na tomto odkazu.

Jaké dopady podle tebe ještě může v budoucnu tento případ mít?

Já myslím, že ty dopady už nastaly a už jsem je zmínil. Ta kauza znamenala konec jedné éry. Co se týká samotného vyšetřování, které stále běží, tam se nedá čekat, že bychom u nás postavili před soud dva elitní členy ruské rozvědky, kteří sklad odpálili a zabili při tom dva lidi. Zajímavé ale bude sledovat, jestli policisté najdou v Česku někoho, kdo o ruském záměru věděl, a dokonce třeba Rusům pomáhal.

Reklama

Doporučované