Hlavní obsah

Ředitel gymnázia zachraňuje Kalouska, jinak senátní volby válcuje ANO

 

Reklama

8. 10. 2016 18:23

Babišovo hnutí ANO může slavit úspěch nejen v krajských, ale i v senátních volbách.

Článek

Andrej Babiš a jeho hnutí ANO se může po krajských volbách těšit také z úspěchu v hlasování do třetiny Senátu.

Kandidáti Babišova hnutí postupují ve14 z 27 obvodů do druhého kola voleb, které se odehraje za týden.

Největší Babišův soupeř - sociální demokraté - uspěl v 9 obvodech.

Sociální demokraté tak budou počítat ztráty. V těchto senátních volbách totiž obhajovali 12 senátních mandátů.

ANO naproti tomu neobhajovalo žádný mandát, protože před šesti lety v roce 2010 ještě neexistovalo.

Mezi postupujícími senátními kandidáty ANO je i bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková, která uspěla v Praze 1. Do druhého kola postupuje s bývalým místostarostou Ladislavem Kosem (Hnutí pro Prahu 11).

Z dalších stran dopadli v senátních volbách nejlépe lidovci, jejichž výsledek je stejný jako u sociálních demokratů - mají nakonec 9 finalistů, přičemž obhajují pouhé dva mandáty.

Cienciala, Růžička a Canov málem vyhráli v 1. kole

TOP 09 podle průběžných výsledků postupuje ve třech senátních obvodech, ODS je o dvě senátní finále úspěšnější (obhajuje však 8 míst v horní komoře). Starostové a nezávislí půjdou do druhého kola ve 3 obvodech.

Hranice padesátiprocentní voličské podpory, která by jim už tento víkend zajistila šestiletý senátorský mandát, se v prvním kole dotkli dva kandidáti: Ve Frýdku-Místku bývalý ministr průmysl Jiří Cienciala, kandidující za uskupení zvané „OSN“, a v Praze 6 ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (TOP 09), který vyhrál s obrovským náskokem před filozofem Václavem Bělohradským (ČSSD a Strana zelených). V Liberci výrazně uspěl za Starosty Michael Canov.

Finalisté voleb do Senátu

Karlovy Vary:

Jan Horník (STAN)

Josef Váňa (ANO)

Most:

Alena Dernerová (S.cz)

Jiří Šlégr (ČSSD)

Ústí nad Labem:

Jaroslav Doubrava (S.cz)

František Holešovský (ANO)

Liberec:

Michael Canov (STAN+SLK)

Marek Vávra (ANO)

Mělník:

Petr Holeček (STAN)

Veronika Vrecionová (ODS)

Praha 6:

Jiří Růžička (TOP 09+STAN)

Václav Bělohradský (SZ+ČSSD)

Praha 10:

Renata Chmelová (KDU+PIR+DPD+LES)

Jiří Holubář (TOP 09+STAN)

Praha 11:

Helena Válková (ANO)

Ladislav Kos (KDUSZ+HPP11+PIR)

Beroun:

Jiří Oberfalzer (ODS)

Bohumil Stibal (ANO)

Plzeň-město:

Václav Chaloupek (OPAT)

Dagmar Terelmešová (ČSSD)

Český Krumlov:

Tomáš Jirsa (ODS)

Jindřich Florián (ČSSD)

Tábor:

Jaroslav Větrovský (ANO)

Jan Mládek (ČSSD)

Kutná Hora:

Jaromír Strnad (ČSSD)

Ivo Šanc (STAN)

Jičín:

Tomáš Czernin (TOP 09+STAN)

Jan Malý (ANO)

Pardubice:

Miluše Horská (KDU-ČSL+NESTRAN)

Jaroslav Menšík (ANO)

Jihlava:

Miloš Vystrčil (ODS)

Michal Stehlík (KDU-ČSL)

Ústí nad Orlicí:

Petr Šilar (KDU-ČSL)

Jan Lipavský (ANO)

Brno-město:

Pavel Staněk (ANO)

Jan Žaloudík (ČSSD)

Brno-město:

Jiří Dušek (ANO)

Stanislav Juránek (KDU-ČSL)

Blansko:

Jaromíra Vítková (KDU-ČSL)

Jan Machač (ODS)

Bruntál:

Ladislav Václavec (ANO)

Ladislav Sekanina (KSČM)

Olomouc:

Milan Brázdil (ANO)

Lumír Kantor (KDU-ČSL)

Kroměříž:

Šárka Jelínková (KDU-ČSL)

Jan Hašek (ANO)

Nový Jičín:

Petr Orel (KDU-ČSLSZ)

Jaroslav Dvořák (ČSSD)

Frýdek-Místek:

Jiří Cienciala (OSN)

Pavla Golasowská (KDU-ČSL)

Hodonín:

Anna Hubáčková (KDU-ČSL)

Zdeněk Škromach (ČSSD)

Ostrava-město:

Liana Janáčková (NEZ)

Zdeněk Nytra (NK)

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované