Hlavní obsah

Strážci přírody v Moravském krasu loni uložili méně pokut, ubylo „koronaturistů“

Foto: Alej roku, Lenka Romaňáková

Ilustrační foto.

Reklama

23. 2. 11:36

Strážci přírody v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Moravský kras za loňský rok uložili 53 pokut, ve srovnání s rokem 2020 jich bylo o 89 méně.

Článek

V chráněné oblasti totiž podle nich ubylo lidí, kteří se v ní neumějí chovat. Ti do přírody vyrazili především na jaře roku 2020, kdy se kvůli koronavirovým opatřením jinam nesmělo. Na webu strážců přírody loňský rok shrnul zástupce vedoucího správy chráněné krajinné oblasti Antonín Tůma.

„V loňském roce se změnami ‚covidových‘ pravidel ustal a poklesl příliv návštěvníků (koronaturistů) do přírody, což lze dobře demonstrovat na malé chráněné krajinné oblasti u velkého města, na CHKO Moravský kras. Pokles nájezdů do přírody se projevil i poklesem počtu přestupků,“ uvedl Tůma

Zatímco v roce 2019 udělili strážci krasu 49 pokut, v roce 2020 to bylo 142 pokut, loni 53. „Počet pokut odráží počet nejkřiklavějších přestupků v přírodě a loňský rok signalizuje v přestupcích návrat k předcovidové době,“ uvedl Tůma.

Výkyv v roce 2020 Tůma už dříve vysvětloval tím, že do přírody v době vládních omezení společenských akcí, kultury či sportování zamířili i lidé, kteří nevěděli, jak se v ní chovat. „Nejvíce přestupků bylo registrováno v první polovině roku 2020, pak si veřejnost na pravidla ochrany přírody začala zvykat a počet přestupků výrazně poklesl. Na druhou stranu ochrana přírody reagovala na atak přírody koronaturisty mobilizací svých strážců a jejich přítomností v terénu,“ uvedl tehdy Tůma.

Loni byl nejčastějším prohřeškem vjezd vozu do chráněné krajinné oblasti, šlo o 21 případů. Časté bylo také rozdělávání ohně v chráněné krajinné oblasti, strážci jej pokutovali ve 14 případech. Dvě pokuty se týkaly dronu v národní přírodní rezervaci, jedna táboření v chráněné krajinné oblasti a dvě rušení sokolů při hnízdění.

Chráněná krajinná oblast Moravský kras je známá zejména Punkevními jeskyněmi, které jsou říčkou propojeny s propastí Macocha. V CHKO je přes 1 100 jeskyní. Veřejnosti je běžně zpřístupněno pět z nich. Ročně je obvykle navštíví přes 350 000 turistů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované