Hlavní obsah

Cena tepla pro Ostrov na Karlovarsku zůstane pro letošek stejná

Foto: Pixabay.com

Ilustrační foto.

Reklama

7. 6. 2022 22:08

Společnost Ostrovská teplárenská, která zajišťuje dodávky tepla pro zhruba 6000 domácností města Ostrov, nebude letos zvyšovat ceny za teplo. Jeden gigajoule tepla vychází na 616 korun včetně DPH.

Článek

Teplárna podle starosty Jana Bureše (ODS) nezdražovala díky diverzifikaci zdrojů, kterou uskutečnila v minulých letech. Využívá tři zdroje tepla - má dva kotle na biomasu, jeden na uhlí a jeden na zemní plyn. V poslední době využívá především první dva zmíněné zdroje. „Jsme schopni velmi rychle v řádech hodin přepínat mezi jednotlivými zdroji podle toho, co je zrovna na trhu a je nejekonomičtější. V okamžiku, kdy začala válka na Ukrajině, tak jsme pořídili velké zásoby uhlí, abychom měli možnost v případě jakýchkoli dodávek topit alespoň uhlím,“ řekl Bureš.

Ostrov tak v kraji nabízí aktuálně jednu z nejnižších cen za teplo. Zdražení letos v kraji pocítí zejména obyvatelé Chebu, který už v 90. letech přešel na vytápění zemním plynem. Po ruské invazi na Ukrajinu cena plynu na trhu stoupla několikanásobně a ceny tepla tam pro odběratele vzrostly proti loňskému roku až na trojnásobek. Zatímco teplo v Chebu loni stálo 539 korun za gigajoule, od května lidé zaplatí 1661 korun za gigajoule.

Ostrovská teplárna, která byla postavena v 70. a 80. letech, vyrábí a dodává teplo pro vytápění a ohřev teplé užitkové vody pro všechny bytové domy v Ostrově i pro řadu školských, sociálních či zdravotnických objektů. Vyrábí také elektrickou energii. Za minulý rok vzrostl společnosti zisk o 3,3 milionu korun. Zhruba 1,6 milionu dá do rezerv na případné pokrytí ztrát, které by mohly nastat v důsledku zdražování energií v letošním roce.

Reklama

Související témata:

Doporučované