Hlavní obsah

Karlovarský kraj zopakuje soutěž na dodávku autobusů skoro za miliardu

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

23. 11. 21:24

Karlovarský kraj zrušil zakázku na dodávku autobusů na stlačený plyn (CNG) pro veřejnou dopravu v regionu za 0,9 miliardy korun. Do soutěže se přihlásil jediný zájemce a s dvojnásobnou cenou oproti té, se kterou zakázka počítala.

Článek

Kraj upraví podmínky soutěže a vypíše ji znova. Tlačí ho totiž čas, protože na nákup autobusů získal dotaci. „Po dlouhém a podrobném vyhodnocení jsme došli k závěru, že veřejnou zakázku zrušíme. Jednak to byla nabídková cena, která z původní hodnoty zakázky ve výši 0,9 miliardy korun vyskočila na 1,9 miliardy korun. Navíc přišla nabídka jen od jednoho uchazeče, takže jsme neměli možnost tu cenu nijak verifikovat, jestli je úměrná,“ uvedl hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

Karlovarský kraj se pro veřejnou dopravu na území regionu chystá pořídit 109 malých autobusů a 61 středních autobusů na CNG. Půjde o ekologické, bezbariérové autobusy s klimatizací a moderním odbavovacím a informačním systémem. Kraj na jejich pořízení získal v minulosti dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu v celkové výši téměř 592 milionů korun.

Příslib dotace je ale také omezující. Musí se vyčerpat do roku 2023. Podle hejtmana Kulhánka je ale stále ještě prostor vypsat novou soutěž a podmínky dotace splnit.

Zatímco původně chtěl kraj zakoupit malé i středně velké autobusy v rámci jedné zakázky, nyní chce vypsat soutěž pro každou kategorii autobusů zvlášť. To by podle vedení kraje mělo přilákat více zájemců a snad i snížit nabídkovou cenu.

Rozhodnutí krajských radních nebylo podle Kulhánka jednoduché a ani jednomyslné. Poměrem pět ku čtyřem ale nakonec převážili zastánci zrušení zakázky a vypsání nové. Radní museli rozhodovat mezi rizikem, že kvůli neplnění termínu dodání autobusů kraj o dotaci přijde, a na druhou stranu faktem, že místo asi 300 milionů korun z krajského rozpočtu by Karlovarský kraj musel doplatit 1,6 miliardy korun.

Pro nákup i za vyšší cenu byl například náměstek hejtmana pro dopravu Jan Bureš (ODS). „Jsem přesvědčený, že jsme měli autobusy koupit, byť byla cena vyšší, než jsme předpokládali. I tak by se to kraji vyplatilo. Času na nové výběrové řízení už máme málo a bylo by fatální, abychom přišli o tak velkou dotaci.“ uvedl Bureš.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované