Hlavní obsah

Kvůli zdražení pohonných hmot zdraží v Chebu i doprava pro seniory

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

9. 5. 2022 19:24

Zdražení pohonných hmot zvýší v Chebu cenu dopravy i pro seniory, kterou pro ně město zajišťuje. Z celkových nákladů ve výši 50 korun za jízdu po městě dosud platila radnice 30 korun a zbytek cestující.

Článek

Nyní ale dopravce požádal o navýšení nákladů o 20 korun. O zvýšení ceny se ale rozdělí městský rozpočet i klienti - senioři.

„Bohužel silně rostoucí ceny pohonných hmot způsobily, že provozovatel, který pro nás zajišťuje senior dopravu, přišel s návrhem, že jedinou možností, jak do budoucna zachovat tuto dopravu, je výrazné zdražení jeho služeb. My jsme v současné situaci nechtěli přenášet celou tíži na klienty, ale narazili jsme na zákon o veřejných zakázkách, protože cena byla vysoutěžená. Takže nemůžeme pokrýt toto zvýšení ze svého rozpočtu, ale jen o 30 procent, tedy o devět korun,“ uvedl starosta Chebu Antonín Jalovec (VPM).

Dopravce navrhoval, aby se celé navýšení promítlo do platby, kterou platí klienti. To ale město nechtělo. Vyšší než 30procentní navýšení plateb města ale není možné. Proto nakonec došlo ke kompromisu, kdy se poplatek pro seniory zvýší z 20 na 30 korun a město navýší svůj příspěvek dopravci ze 30 na 39 korun.

Na rozdíl od jiných měst, kde si dopravu pro seniory zajišťují samosprávy samy, v Chebu je vozí na nákupy, k lékaři a podobně jedna z chebských taxislužeb za předem dohodnutou částku. Má to výhodu v tom, že senioři, kteří tuto službu potřebují, se jen zpočátku zaregistrují a pak mohou levnější převoz po městě využít prakticky kdykoli a bez objednání.

Například za minulý rok dopravce v Chebu odjezdil 15 929 jízd se seniory. Město to stálo bezmála 600 tisíc korun.

Reklama

Související témata:

Doporučované