Článek
Ukrajinky poděkovaly vedení zámku i města, místním podnikatelům i ostatním lidem za jejich štědrost a vstřícnost. Ukrajinský boršč, pampušky a vareniky čí ukrajinské písně a tance si nenechaly ujít desítky lidí.
V Bečově, kde žije necelých 1000 obyvatel, dočasně pobývá kolem 50 Ukrajinců. V drtivě většině jde o ženy a děti. Polovina z nich už nějakou dobu žije na bečovském zámku, ostatní jsou rozmístění po městě. Asi 17 dětí dochází do místní školky i školy, podle starosty Miroslava Nepraše je jejich kapacita stále dostatečná. Město z počátku zajišťovalo i základní humanitární pomoc, ta už ale v současné době není potřebná. Většina Ukrajinců si našla práci u místních podnikatelů, zejména v pohostinství, nebo v botanické zahradě. Podle starosty se dobře začlenili.
Místním Ukrajincům velmi pomáhá Ukrajinka Natalie Kadlecová Kovalová, která žije v Česku přes 20 let. Nabídla jim kurzy češtiny, o které byl od začátku enormní zájem. Český jazyk je podle ní pro Ukrajince těžký, už ale dobře rozumí, což potřebují zejména při práci.
Válek: Kvůli uprchlíkům z Ukrajiny posílíme dětské doktory
Ukrajinky chtěly od počátku lidem za jejich vstřícnost veřejně poděkovat. „Chtěly jsme ukázat, jak umíme ke všemu přistupovat s pozitivní náladou. Zpívaly jsme a připravily jsme i jídlo. Uvařily jsme naše tradiční jídla, boršč s pampuškami, vareniky s tvarohem a bramborami. Pak jsme připravily i sladká jídla a uzvar, což je náš nápoj z ovoce a pije se studený,“ řekla Kadlecová Kovalová. Sehnat suroviny na pravé ukrajinské pokrmy podle ní nebyl problém.
„Za poslední tři dny se tu tak intenzivně peklo, vařilo a smažilo, že to mělo tendenci připomínat, jak to asi muselo být na zámku, když sloužil jako rezidence vévodů, kdy tu byla zámecká kuchyně a připravovala se velká hostina,“ uvedl kastelán zámku Tomáš Wizovský.
Kulturního odpoledne se zúčastnil i konzulární referent z ukrajinského velvyslanectví Oleksandr Lutsenko. Pozvání přijal od kastelána zámku. Svou návštěvu využil i ke komunikaci s Ukrajinkami. „Kastelán mi říkal, že měly nějaké problémy s doklady. Chci využít této příležitosti k tomu, abych promluvil přímo s občany a případně poskytl konzulární pomoc,“ řekl Lutsenko.
Do Karlovarského kraje přišlo od počátku ruské invaze na Ukrajinu asi 13.400 uprchlíků. Většina z nich jsou ženy s dětmi. První stovky se už ale začaly vracet zpět do své domoviny.