Hlavní obsah

V olomoucké zoo uhynula samice žraloka, patřila k nejstarším v Evropě

Ilustrační foto.

Reklama

14. 1. 2022 19:07

V olomoucké zoologické zahradě dnes uhynula samice žraloka černoploutvého, která patřila k nejstarším v Evropě. Dožila se 24 let a ve zdejším obřím mořském akváriu ji lidé mohli obdivovat již od roku 1998.

Článek

„Zástupci zoo se chystají zvíře preparovat, návštěvníci se s ní tak budou moci v budoucnu opět setkat,“ řekla mluvčí zoo Iveta Gronská.

Ošetřovatel našel samici uhynulou v ranních hodinách na dně mořského akvária. „Jednalo se o samici žraloka černoploutvého, která se dožila úctyhodných 24 let věku, z toho v zahradě plavala od roku 1998. Byla tady tedy od počátků jako zakládající členka skupiny. Do poslední chvíle se těšila dobré kondici úměrné věku, ještě včera žrala a plavala. Patřila k pěti nejstarším žralokům v Evropě. Jelikož je se zoo spjatá neodmyslitelně, zůstane u nás i nadále. Po preparaci se s ní v rámci edukace budou moci návštěvníci setkat opětně,“ uvedl zástupce vedoucího pavilonu šelem a mořských akvárií Josef Drtil.

Akvaristika má v Zoo Olomouc velmi dlouhou tradici. První akvarijní expozice vznikla již koncem roku 1962 v pavilonu opic. „Po přestavbě pavilonu šelem koncem 80. let se v něm vybudovalo šest akvárií o celkovém objemu 11.000 litrů vody a akvarijní expozice se přesunula sem. Později přibyla další nádrž o objemu 7000 litrů. Od poloviny 90. let docházelo k postupné přeměně sladkovodních akvárií na mořská,“ uvedla mluvčí zoo Gronská.

Na konci 90. let mohli návštěvníci obdivovat první obří mořské akvárium o objemu 17.000 litrů, v němž se proháněli právě žraloci černoploutví. V roce 2003 byla do provozu uvedena největší mořská nádrž o objemu přes 40.000 litrů vody, do níž byli přemístěni dva z těchto žraloků, podotkla mluvčí.

Žralok černoploutvý se vyskytuje v tropických vodách Indického a Tichého oceánu. Přednost dává mělkým pobřežním vodám na okrajích útesových říms. „Člověka napadá spíše výjimečně a to většinou tehdy, když si splete jeho nohy s rybami. Jinak upřednostní menší druhy ryb, korýše a hlavonožce,“ dodala Gronská. Zajímavostí také je, že tento žralok je schopen takzvaného špionážního skákání, kdy vyskočí nad vodní hladinu celým tělem a rozhlédne se po okolí. Pohlavně dospívá po dosažení délky 110 centimetrů, dospělý žralok dosahuje až půldruhého metru délky, výjimečně až 180 centimetrů. Obvykle se dožívají 15 až 20 let.

Reklama

Doporučované