Hlavní obsah

Zájem klientů domovů seniorů v Plzeňském kraji o 4. dávku vakcíny je velký

Foto: David Neff, Seznam Zprávy

Ilustrační foto.

Reklama

2. 8. 2022 21:36

Plzeňský kraj doporučil nošení respirátorů v sociálních zařízeních, zatím ale neeviduje žádné ohnisko nákazy covid-19 v domovech seniorů. Zájem o čtvrtou dávku očkování je velký, ale klienti ji většinou chtějí až na podzim.

Článek

O mobilní očkovací týmy, jejichž vyslání kraj nabídl, zatím zařízení nežádají. Ústavy testují na covid podle potřeby a zatím žádný nezakázal vstup návštěv.

„Žádné ohnisko zatím neevidujeme. Doporučení, s nímž souhlasil krizový štáb, máme na našem webu,“ uvedl ředitel krajské hygienické stanice Michal Bartoš. V zařízeních se podle něj zatím hromadně netestuje ani neočkuje. Hejtman Rudolf Špoták (Piráti) řekl, že je kraj v případě poptávky připraven vyslat do míst mobilní očkovací týmy. „Zájem o očkování není tak velký,“ potvrdil Bartoš. Podle něj i hejtmana zatím stíhají zájemce očkovat praktičtí lékaři, s nimiž domovy spolupracují.

Nošení respirátorů krizový štáb doporučil, ale rozhoduje o tom vedení jednotlivých zařízení podle dané situace. „Někteří to nařizovali pro návštěvy a příchozí a někteří pro ohrožené skupiny,“ uvedl Špoták. Problémy zatím podle něj nejsou nikde.

„Respirátory jsou doporučeny pro návštěvy a pro pracovníky, kteří jsou v přímém styku s klienty, hlavně trvale ležícími, a s lidmi, u nichž hrozí, že by se mohli rychleji nakazit. Respektujeme to od včerejška,“ řekl ředitel Domova sociálních služeb Liblín na Rokycansku Petr Kounovský. Pokud je personál s lidmi venku, tak mít ochranu úst a nosu nemusí. Ředitel dále zakázal vstup cizím osobám do parku, mohou tam jenom návštěvy klientů. Návštěvy ale nejsou kromě respirátorů nijak omezené.

V Liblíně zatím nepociťují nárůst nemocnosti. „Je velký zájem o očkování. Čtvrtou dávku by chtělo 115 ze 129 klientů, ale většinou až na podzim, ne teď v létě v horku,“ řekl Kounovský. Velký zájem seniorů o čtvrtou dávku potvrdil také Bartoš. „Seniorní kategorii ji určitě doporučujeme. A stejně tak všem ostatním, kteří ještě nemají třetí dávku,“ uvedl.

Kraj, který zřizuje 12 domovů sociálních služeb s 2200 klienty, požádal ředitele, aby do 5. srpna řekli, jestli budou chtít mobilní očkovací týmy, které by jim zajistil do konce srpna.

Podle Bartoše je nákazová situace v regionu konstantní, nezhoršuje se a kopíruje vývoj v jiných zemích. V nemocnicích v kraji leží s covidem-19 desítky lidí, ale ne ve vážném stavu. Podle informací z krajského úřadu kvůli předpokládanému poklesu počtu nakažených nezasedne v pátek krajský krizový štáb, sejít se má nejdříve příští týden.

Reklama

Doporučované