Hlavní obsah

Podoba školy v Komořanech vzejde z návrhu studia XTOPIX architekti

Foto: Seznam Zprávy

.

Reklama

17. 12. 2021 16:05

Podoba plánované základní školy (ZŠ) v Komořanech v Praze 12 vzejde z návrhu studia XTOPIX architekti. Ateliér vyhrál architektonickou soutěž, kterou v polovině června vyhlásila radnice.

Článek

Nová škola by měla stát v ulici Do Koutů a mělo by ji navštěvovat asi 810 žáků. Náklady na stavbu ZŠ městská část už dříve odhadla na 450 milionů korun bez DPH.

„Nová škola v Komořanech bude patřit mezi největší investice v oblasti školské infrastruktury,“ řekl radní pro školství v Praze 12 Petr Prchal. Podle místostarosty Prahy 12 Jiřího Fremra (ODS) se dá očekávat, že výstavba první ZŠ v Komořanech bude dražší než nedávno dokončená výstavba budovy radnice v ulici Generála Šišky. Postavení budovy, v niž od léta sídlí všechny odbory úřadu Prahy 12, stálo podle dřívějších informací 617,8 milionu korun.

Architekti Pavel Buryška, Barbora Buryšková, Martin Málek, Michal Štěpař a Lucie Lorencová z XTOPIX architekti navrhli školní budovu s 27 kmenovými třídami, školní kuchyní a jídelnou a dvěma tělocvičnami. Venkovní sportoviště, které bylo součástí soutěžního zadání, projektanti umístili na střechu budovy. Ta je pochozí a osázená rostlinami. Účastníci soutěže měli rovněž za úkol řešit dopravní obslužnost a napojení na sítě technické infrastruktury a navrhnout venkovní prostory školy. Ty ve vítězném projektu díky umístění sportoviště na střechu objektu zůstávají zelené. V areálu školy je navržený rovněž samostatně stojící dům pro školníka.

Porota, v níž zasedli architekti Markéta Smrčková, Miloš Kopřiva, Jan Hájek a Tomáš Bezpalec a zástupci radnice, vybírala vítěze jednokolové architektonické soutěže z deseti projektů. Komise návrhy podle mluvčí radnice posuzovala z hlediska funkčnosti, energetické úspornosti a podobně. Vítězný projekt zaujal porotu propojením města a přírody a tím, jak se vypořádal se nevelkým svažitým pozemkem, na němž je stavba plánovaná.

Záměr výstavby ZŠ v Komořanech schválili radní v červenci 2019. Následná studie proveditelnosti, kterou zpracoval Martin Burýšek, v září 2020 potvrdila, že škola může být postavená při ulici Do Koutů. To, že budoucí podoba školy vzejde z architektonické soutěže, schválila rada letos v únoru. Praha 12 soutěž vypsala 14. června, soutěžní návrhy mohly ateliéry podávat do poloviny listopadu. To, že je potřeba zvýšit počet míst pro školáky, ukazují podle radního Prchala demografické studie reagující na potenciální velkou bytovou výstavbu v Komořanech.

Městská část chce rovněž stavět novou mateřskou školu. Čtyřtřídní školka s názvem Mydlinky by měla stát na pozemcích mezi ulicemi K Beránku, Dolnocholupická a Lešetínská a měla by nabídnout prostory pro 112 dětí. Začátek výstavby se plánoval v letošních letních měsících, projekt se ale nyní mění tak, aby byla stavba levnější. K úpravám Praha 12 přistoupila na základě závěrů výběrového řízení na zhotovitele školky. Nabídky zúčastněných firem výrazně převyšovaly předpokládanou hodnotu zakázky.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované