Hlavní obsah

Předávání cen Anděl se uskuteční 27. dubna v pražském Veletržním paláci

Foto: Getty Images

Ilustrační foto.

Reklama

7. 2. 11:45

Předávání cen České hudební akademie (ČHA) Anděl se bude konat 27. dubna v pražském Veletržním paláci, kde se ceremoniál v minulosti již několikrát uskutečnil.

Článek

Po dvou ročnících ovlivněných protipandemickými opatřeními pořadatelé plánují návrat k vyhlašování za přítomnosti publika. Prvního ze tří kol hlasování se zúčastnilo více než 370 lidí z hudební branže. ČTK o tom za pořádající agenturu Luff Production informovala Nikol Klevcovová.

„Důležitým rozměrem hudebních cen je i setkávání. Věříme, že na konci dubna nám už okolnosti za dodržení pravidel dovolí uspořádat Anděly tak, jak na ně zástupci hudební branže i diváci u televizních obrazovek byli zvyklí,“ uvedla Lucie Hájková z agentury Luff Production. „Večer chystáme jako velkou oslavu hudby, během níž divákům připomeneme, jaké zásadní momenty se v české hudbě v roce 2021 odehrály. Oceníme výjimečné počiny napříč žánry a diváci se mohou těšit na vystoupení v netradičních hudebních i vizuálních pojetích,“ dodala.

Ceny Anděl Coca‑Cola 2021 se budou tradičně udělovat v základních i žánrových kategoriích. Novinkou letošního ročníku je tříkolové hlasování. „To jsme se rozhodli zavést kvůli stále vzrůstajícímu množství vznikajících nahrávek. Předvýběr vzešlý z prvního kola má zajistit lepší orientaci pro akademiky a také upozornit na více umělců,“ vysvětlil předseda rady ČHA Honza Vedral.

V těchto dnech se koná druhé kolo hlasování, v němž akademici ze sedmi jmen vyberou v každé kategorii trojici nominovaných. Spolu s ním a Hájkovou v radě ČHA usedli hudební publicista Josef Vlček a ředitelka České národní skupiny Mezinárodní federace hudebního průmyslu Petra Žikovská. Prvního kola hlasování se zúčastnilo přes 370 lidí z hudební branže. „S radostí sledujeme vzrůstající zájem akademiků o hlasování a bereme ho jako pozitivní signál svědčící o zájmu o tradiční hudební ceny a současné dění na hudební scéně,“ konstatovali pořadatelé.

Na hlasování dohlíží notář. Orientační seznamy, z nichž akademici vybírali, organizátoři konzultovali s vydavateli a samotnými umělci. Zařadili do nich i návrhy od veřejnosti a nezávislých vydavatelů, kteří mohli až do konce roku 2021 své tituly přihlásit na internetu. V posledních letech je součástí cen Anděl také speciální kategorie, o jejímž vítězi rozhoduje veřejnost.

V loňském roce zpěvačka a skladatelka Lenka Dusilová na hudebních cenách Anděl proměnila se svým albem Řeka tři ze čtyř nominací. Uspěla v kategoriích Album, Sólová interpretka a Skladba, kterou ovládla díky písni Vlákna. Do síně slávy cen Anděl akademici zvolili Roberta Křesťana. Vzhledem k protipandemickým opatřením se ceremoniál uskutečnil bez publika, pouze za přítomnosti nominovaných umělců.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované