Hlavní obsah

V Lovosicích začne stavba Národního střeleckého centra za 290 milionů

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

10. 5. 2022 21:37

V Lovosicích se na přelomu let 2023 a 2024 otevře Národní střelecké centrum. Stavba začne v červnu. Sloužit má nejen těm, kteří mají zbrojní průkaz nebo o něm uvažují, vyžití v něm najdou i ti, kteří si chtějí střílení vyzkoušet.

Článek

Doprovod střelců, který si nebude chtít zbraň ani vyzkoušet, bude moct navštívit kavárnu či muzeum českých konstruktérů zbraní. „Celý projekt vyjde zhruba na 295 milionů korun, střelecké vybavení asi na 35 milionů korun,“ řekl ředitel centra František Matějka.

Objekt je podle něj polyfunkční. Určený je nejen pro střelectví, ale i pro pořádání koncertů, výstav, teambuildingových akcí, uvedl ředitel. Čtyřpatrová budova nabídne mimo jiné 12 tunelových střelnic, 70 střeleckých stavů nebo dynamickou střelbu až do 360 stupňů. Otevřeno bude po celý rok zhruba deset hodin denně. Z Prahy návštěvníci dojedou na místo za 35 minut, z Drážďan za hodinu.

Centrum bude primárně určené lidem se zbrojním průkazem. „Budou si zdokonalovat svoje znalosti, schopnosti a kompetence,“ řekl Matějka. Prostory podle něj budou ideální také pro policisty nebo vojáky. „Lidé, kteří nemají zbrojní průkaz, tak mohou využít infrastrukturu,“ doplnil ředitel.

Civilní střelci, kterých je v ČR 310 tisíc, nejsou podle Matějky vnímaní pozitivně, zejména ze strany Evropské unie, která má tendence spíše je odzbrojovat. „Naším cílem je, abychom do většinové společnosti právě i skrze Národní střelecké centrum vysílali signál, že jsme úplně normální,“ řekl ředitel.

Peníze na realizaci projektu shání spolek od dárců. Lidé ho podpořili už více než třemi miliony korun. Dva miliony korun se vybraly od té doby, co začala válka na Ukrajině. „Lidé píšou, že to je právě z důvodu, co se tam děje. Chtějí, aby v České republice i do budoucna oni i jejich děti měli stejné podmínky bezpečí, a že Národní střelecké centrum by tomu mohlo přispět,“ uvedl Matějka. Asi 70 procent nákladů pokryje bankovní úvěr. Matějka počítá s tím, že v nejhorším případě bude návratnost investice zhruba deset let.

Místo sehnal Matějka náhodou, předtím projel 83 míst. Podle něj je ideální právě kvůli krátké dojezdové vzdálenosti z Prahy i Drážďan. „Tohle je jediné území v České republice, že v dojezdové vzdálenosti autem bydlí dva miliony lidí. Druhé takové místo v republice není,“ dodal Matějka.

Reklama

Související témata:
Národní střelecké centrum

Doporučované